Każdy wie, że czasami opłaca się kupić używany sprzęt. Na takim działaniu można oszczędzić nawet kilkaset złotych, a jeśli sprzęt […]
Kasy fiskalne z “drugiej ręki” znajdziemy z pewnością na popularnych portalach sprzedażowych. Ilość ofert tego typu nie jest duża. Ze względu na specyficzne wymogi prawne dotyczące kas oraz dodatkowe koszty, rynek wtórny urządzeń fiskalnych jest niewielki.
Wydawać by się mogło, że skoro używana kasa fiskalna jest przedmiotem czyjejś oferty, podejmujemy dobrą decyzję rozważając jej zakup. Tym bardziej, że sprzedający opisuje ją jako “nieużywaną” lub “prawie jak nową”. W dodatku kosztuje kilkaset złotych mniej, niż nowe urządzenie! Czyżbyś właśnie odkrył sposób na oszukanie systemu? 😉
To pozornie korzystne dla Ciebie ogłoszenie niestety skrywa drugie dno. Niezależnie, czy używana, czy nowa kasa fiskalna – każda musi spełniać te same wymagania formalne. Poniżej pokazujemy, dlaczego używana kasa fiskalna niekoniecznie jest dobrym pomysłem.
Kasa fiskalna musi zostać wyrejestrowana z Urzędu Skarbowego przez poprzedniego właściciela. Praca urządzenia powinna być zakończona, a wszystkie sprawy formalne – zamknięte. W innym wypadku używana kasa fiskalna może sprawić Ci problem. Jako nowy właściciel urządzenia nie będziesz mógł wyrejestrować kasy za kogoś.
W skrajnych wypadkach może się okazać, że kasę skradziono i będzie trzeba ją zwrócić prawowitemu użytkownikowi. Jeśli więc zastanawiasz się, czy warto kupić używaną kasę fiskalną, musisz zapytać przed zakupem o fakt wyrejestrowania kasy i zakończenia jej pracy. W innym przypadku nie będziesz się mógł stać jej prawnym właścicielem.
Masz już pewność, że używana kasa fiskalna która Cię interesuje została poprawnie wyrejestrowana w Urzędzie Skarbowym. Teraz upewnij się, że posiada ważną homologację. Bez niej i tak nie będziesz mógł używać urządzenia. Możesz sprawdzić to w łatwy sposób na stronie producenta danej kasy.
Ponadto warto zapytać, czy osoba oferująca sprzedaż wystawi Ci fakturę VAT. Bez niej Urząd Skarbowy może mieć obiekcje w zarejestrowaniu urządzenia, jeśli kasa jest używana. Czy nowa kasa fiskalna również wymaga posiadania faktury? Tak, ale tylko jeśli będziesz starał się o uzyskanie zwrotu 700 zł za zakup.
Każda kasa posiada moduł fiskalny, który jest mózgiem urządzenia, zapisuje wszelkie dane związane z funkcjami kasy. Można się domyślić, że są to informacje wrażliwe dla każdej firmy. Z tego powodu moduł fiskalny jest częścią szczególnie chronioną i ani użytkownik, ani serwisant nie mają do niej dostępu – nie można usunąć, ani edytować żadnych danych.
Używana kasa fiskalna nie jest dobrym pomysłem, bo wymaga niestety wymiany modułu fiskalnego. Takiej wymiany dokonuje jedynie serwis producenta. Procedura trwa około dwa tygodnie i może kosztować nawet tysiąc złotych. Tego nikt nie napisze Ci w ogłoszeniu oferującym używane urządzenie.
Widać więc, że niezależnie od tego, czy używana czy nowa kasa fiskalna – obywa urządzenia ostatecznie będą Cię kosztować tyle samo. Nie ma tu również znaczenia, czy ktoś używał kasy 10 minut czy 3 lata. Każda ufiskalnione urządzenie będzie wymagało wymiany modułu.
Jak każde urządzenie elektroniczne, tak i kasa fiskalna ulega zużyciu. Jeśli używana kasa fiskalna była eksploatowana dłuższy czas, można wkrótce oczekiwać awarii mechanizmu drukującego, klawiatury, albo “bebechów” w postaci płyt elektronicznych. Naprawa to oczywiście dodatkowe koszty i przestój w biznesie.
Dodatkowo, nie będziesz mógł uzyskać ulgi 90%. Nie dostaniesz również żadnej gwarancji na urządzenie “z drugiej ręki”. Bierz również pod uwagę, że po wymianie modułu fiskalnego, używana kasa fiskalna musi przejść proces ponownej fiskalizacji i programowania. A to… no cóż, znowu kosztuje.
Polecamy także odwiedzenie kanału Mico na Youtube i obejrzenie poniższego poradnika. Dowiesz się z niego, jak oszczędzić kupując nową kasę fiskalną:
Wiadomo, ostatecznie sam zdecydujesz, czy warto kupić używaną kasę fiskalną, czy lepiej zakupić nowe urządzenia. Wykazaliśmy jednak, że używana kasa fiskalna to ciąg wydatków, które bardzo szybko wchłoną to, co udało Ci się oszczędzić. W niektórych przypadkach może się okazać, że ostatecznie zapłacisz więcej niż za nowe urządzenie… czy nie lepiej zainwestować i cieszyć się spokojem przez okrągłe 5 lat?