Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r.

Kasa fiskalna to urządzenie, które budzi irracjonalny lęk przedsiębiorców. Często staracie się jak najbardziej odsunąć w czasie konieczność jej zakupu […]

Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r

Kasa fiskalna to urządzenie, które budzi irracjonalny lęk przedsiębiorców. Często staracie się jak najbardziej odsunąć w czasie konieczność jej zakupu – to całkiem zrozumiałe! Jednym z istniejących rodzajów zwolnień jest limit obrotu, po którego przekroczeniu w Twojej firmie musi się pojawić kasa fiskalna. Zwolnienie 2022 roku z posiadania urządzenia fiskalnego ze względu na obrót jest jednak obwarowane pewnymi warunkami. Jakimi? Sprawdźmy to!

Skontaktuj się z nami!

Kto w ogóle musi posiadać kasę?

Kasa fiskalna, limit 2022 roku od którego nie jest potrzebna oraz w ogóle jakiekolwiek zwolnienia to tak naprawdę sprawa drugorzędna. Na samym początku warto ustalić, czy w ogóle musisz posiadać kasę fiskalną.

Kasa fiskalna jest niezbędna tylko jeśli prowadzisz sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Ktoś stanowczo powinien wymyślić na to jakiś skrót, ale niestety nic takiego jeszcze nie powstało. 🙂 Jeśli więc sprzedajesz coś tylko innym przedsiębiorcom, nie przyda Ci się żadna kasa fiskalna w 2022 r. a limit obrotu w związku z tym też nie będzie Cię interesował. Obędziesz się w końcu bez urządzenia fiskalnego – co za ulga!

Kasa fiskalna – zwolnienie 2022 r.

Czytasz nasz artykuł dalej, więc z pewnością sprzedajesz towary lub oferujesz usługi osobom prywatnym. Możliwe że zastanawiasz się, od kiedy musisz mieć tę kasę fiskalną? Czy limit w 2022 roku Cię obejmuje?

Odpowiedź brzmi: zależy, jakie czynności wykonujesz. To kolejna kwestia, którą powinieneś sprawdzić, bowiem dla niektórych przedsiębiorców już od pierwszego klienta wymagana jest kasa fiskalna. Limit 2022 roku związany z obrotem przedsiębiorstwa nie znajdzie zatem zastosowania u wszystkich. Można tu wymienić między innymi sprzedaż silników, sprzętu radiowego, telewizyjnego, napojów alkoholowych czy perfum i wód toaletowych. Na tej liście znajdziesz także usługi np. lekarskie, dentystyczne, kosmetyczne, gastronomiczne, prawnicze itd. W pełni to zagadnienie omówiliśmy w artykule:

Odnalazłeś swoją działalność w naszym tekście? To znak, że jesteś objęty bezwzględnym obowiązkiem rejestrowania sprzedaży już od pierwszego dnia działalności i na 100% od razu przyda Ci się kasa fiskalna, a limit w 2022 roku i tak Cię nie dotyczy. Zwolnienia ze względu na osiągany limit obrotu nie da się zastosować, bo jesteś obięty bezwzględnym obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej od pierwszego klienta.

Nie znalazłeś swojej działalności w naszym artykule? To świetnie! Oznacza to wprawdzie, że musisz rejestrować sprzedaż na kasie fiskalnej, ale zwolnienie 2022 r. Cię obejmuje i możesz skorzystać z ustalonego limitu obrotu.

Kasa fiskalna a limit w 2022 roku – ile wynosi?

Zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej ze względu na limit obrotów nie zmieniło się w ostatnich latach. Jeśli ktoś nie wykonuje działalności objętej obowiązkiem prowadzenia ewidencji od pierwszego dnia sprzedaży, ale i tak musi posiadać kasę fiskalną, to limit w 2022 r. wyniesie dla niego 20 000 zł.

Te 20 000 zł to ustawowo określony limit obrotów w danym roku podatkowym, po przekroczeniu którego musisz zakupić kasę fiskalną. W 2022 r. to zwolnienie obejmuje dość niewielką grupę czynności – większość branż jest objęta obowiązkiem rejestrowania sprzedaży już od pierwszego klienta.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

Kasa fiskalna w 2022 r., a limit – jak go obliczyć?

Dopóki nie przekroczysz limitu obrotu, nie musisz posiadać kasy fiskalnej. Jak go jednak obliczyć? To zależy, czy już w zeszłym roku korzystałeś ze zwolnienia, czy zaczynasz działalność w bieżącym roku podatkowym.

Jeśli już w zeszłym roku prowadziłeś sprzedasz i nie przekroczyłeś limitu, wciąż możesz z niego korzystać. Z każdym nowym rokiem Twoja pula do wykorzystania to 20 000 zł. Jeśli rozpoczynasz sprzedaż w trwającym roku podatkowym, limit obliczasz proporcjonalnie. Należy w tym celu 20 000 zł podzielić na 356 dni w roku, a potem pomnożyć przez ilość dni podatkowych pozostałych do końca roku. Wynik tego działania pokaże Ci, czy przyda Ci się kasa fiskalna w 2022 r. – limit obrotu będzie tym większy, im więcej dni do końca roku pozostało.

Warto także wiedzieć, że limit obrotu traktuje się jako wartość brutto lub netto, w zależności od tego czy jesteś płatnikiem VAT czy nie. Jeśli jesteś VATowcem i nie rejestrujesz na kasie fiskalnej, to w 2022 r. limit dla Ciebie wynosi 20 000 zł netto. Jeśli natomiast jesteś nie-VATowcem, limit wynosi dla Ciebie 20 000 brutto. To ważna sprawa, o której warto pamiętać!

Po przekroczeniu limitu obrotu, z końcem danego miesiąca tracisz prawo do zwolnienia. W dwa miesiące później musisz mieć już zakupioną, ufiskalnioną, działającą kasę fiskalną.

To wszystko! Cieszymy się, że mogliśmy wytłumaczyć Ci kwestię limitu obrotu i cieszymy się, że przebrnąłeś przez cały artykuł. Mamy nadzieję, że mimo konieczności rejestrowania sprzedaży na kasie fiskalnej, zwolnienie 2022 roku związane z limitem obrotu Cię obejmuje! A gdy przekroczysz magiczną barierę 20 000 zł, zapraszamy Cię po nową kasę do Ekipy Mico. Gwarantujemy, że nie ma się czego obawiać i że zawodowo oswajamy strach przed kasami fiskalnymi.
Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r

wróć do bazy wiedzy