Kasoterminal a kasa fiskalna – które urządzenie wybrać?

Od wprowadzenia obowiązku stosowania kas fiskalnych w Polsce minęło już 30 lat. Przez długi czas rynek oferował standardowe urządzenia, bez […]

Kasoterminal a kasa fiskalna - które urządzenie wybrać

Od wprowadzenia obowiązku stosowania kas fiskalnych w Polsce minęło już 30 lat. Przez długi czas rynek oferował standardowe urządzenia, bez „efektu wow” i wartości dodanej dla biznesu. Wraz z ekspansją technologiczną pojawiły się ekrany dotykowe, a zaraz po nich pomysł połączenia kilku urządzeń w jedno. Tak właśnie powstał kasoterminal. W poniższym artykule przybliżymy Wam, jakie cechy ma kasoterminal Pospay oraz co różni go od kasy fiskalnej.

Kasoterminal – co to w ogóle jest?

Na pewno każdy z Was wnioskując po samej nazwie ma już pomysł, czym jest kasoterminal. Urządzenie to łączy w sobie funkcje kasy fiskalnej, terminala płatniczego oraz drukarki fiskalnej. To rozwiązanie 3 w 1, na które wiele lat czekała cała branża fiskalna, a także nasi klienci.

Kasoterminal doskonale sprawdza się w usługach i małym handlu. Będzie z niego zadowolona kosmetyczka, fryzjer, prawnik, lekarz, a także właściciele cukierni, piekarni, pasmanterii czy małych sklepów spożywczych. Może znaleźć także zastosowanie w małej gastronomii (foodtruck, bistro, małe lokale) dzięki funkcji trybu drukarki fiskalnej. Każdy kasoterminal jest mobilny, będzie więc świetnym kompanem w sprzedaży obwoźnej.

Jego zakup powinni rozważyć przede wszystkim początkujący przedsiębiorcy – jest łatwy w obsłudze, a przy okazji zyskujesz także terminal płatniczy do przyjmowania płatności kartą. Chyba nie musimy przypominać, że płatności bezgotówkowe są uwielbiane przez polskiego konsumenta. Zainstalowany w firmie kasoterminal będzie miłym ukłonem w stronę Twoich klientów.
kastoterminal pospay

Drukarka i kasa fiskalna, a kasoterminal

Aby uwypuklić to, co różni kasę fiskalną i kasoterminal, warto wyjaśnić pojęcie drukarki fiskalnej. Wydawać by się mogło, że kasy fiskalne dominują w polskich przedsiębiorstwach. Często są to jednak drukarki fiskalne – urządzenia o rozbudowanej funkcjonalności, i zaawansowanych możliwościach wydruku, przeznaczone dla intensywnej sprzedaży, gdzie rejestrowanie rozchodu towaru odbywa się w sposób automatyczny. Do pracy potrzebują programu sprzedażowego i komputera. Są zazwyczaj drogie, ale dają pełny wgląd w statystyki sprzedaży.

Kasa fiskalna to całkowicie samodzielne urządzenie. Ze względu na to, że nie ma połączenia z programem sprzedażowym i komputerem, nie mamy informacji o aktualnych stanach magazynowych. Wszystkie informacje o sprzedaży zapisane są w pamięci kasy, ale nie mamy do nich dostępu – chyba że ręcznie przeanalizujemy jej raporty w formie wydruku.

I tu wkracza kasoterminal. Będzie Twoją kasą fiskalną – ewidencja sprzedaży to jego specjalność. W swoim funkcjonowaniu nic nie odróżnia go od zwyczajnej kasy fiskalnej. Co więcej, kasoterminal Pospay posiada także tryb drukarki fiskalnej. Możesz więc bez problemu wykorzystać go w pozyskiwaniu danych o transakcjach. Kasoterminal Pospay będzie wtedy stanowił część większego systemu sprzedaży, składającego się z komputera/tabletu i wybranego oprogramowania. Wszystkie informacje o tym, co się sprzedało, kiedy, w jakiej cenie oraz jakie są aktualne stany magazynowe, kasoterminal poda Ci na tacy, wykorzystując w tym celu oprogramowanie sprzedażowe. Nie da się ukryć, że łatwiej jest zarządzać firmą mając wszystkie te informacje. Co więcej, kasoterminal Pospay jest dużo tańszy niż nawet podstawowa drukarka fiskalna, oferująca te same funkcje.

Kasoterminal Pospay – zalety

Z poprzednich akapitów przebijają już pewne zalety, które posiada kasoterminal Pospay. Najważniejszą z nich jest wgląd w statystyki i możliwość ich analizowania, ale grzechem by było nie wspomnieć o innych korzyściach.

Kasoterminal jest urządzeniem bardzo ergonomicznym i lekkim – waży pół kilogramów i doskonale leży w dłoni. Ze względu na wbudowany dotykowy ekran jest często wybierany przez początkujących przedsiębiorców. Obsługa „na dotyku” jest bardziej intuicyjna, przypomina nieco użytkowanie smartfona. Z tego powodu nie trzeba też przeprowadzać długich, wyczerpujących szkoleń dla personelu. Właściwie po zapoznaniu się ze skróconą instrukcją obsługi, kasoterminal Pospay nie sprawi żadnych problemów.

Potrzebujesz więcej zalet? Kasoterminal Pospay aktualizuje się automatycznie, dzięki czemu jest w stanie dopasować swoje oprogramowanie do obowiązujących przepisów. Aktualizacje są oczywiście szybkie i w pełni zdalne.

Kasoterminal Pospay wyposażony jest w aplikację sprzedażową oraz płatniczą. Tak jak wspomniano, aplikacja sprzedażowa może działać w trybie kasowym (samodzielne urządzenie) jak i drukarkowym (element większego systemu sprzedaży). Aplikacja płatnicza jest odpowiedzialna za przeprowadzanie bezpiecznych i szybkich płatności bezgotówkowych. Kasoterminal Pospay obsługuje karty z chipem, magnetyczne, zbliżeniowe oraz zapłatę realizowaną za pomocą smartfonów (BLIK, Google Pay, Samsung Pay, Apple Pay).

Kupując kasoterminal Pospay płacisz jedynie za drukarkę fiskalną, Jeśli chodzi o funkcje terminalowe, są one płatne w postaci comiesięcznej dzierżawy. Da się je jednak odroczyć, biorąc udział w Programie Polska Bezgotówkowa. Wtedy przez rok koszt dzierżawy będzie wynosił okrągłe 0 zł. Umowa jest zawierana na 18 miesięcy, więc po bezpłatnym roku i 6 miesiącach opłat za wynajem terminala (39 zł netto miesięcznie), możesz zrezygnować z funkcji terminalowych. Ale uwaga! W takim przypadku kasoterminal Pospay będzie mógł działać jedynie w trybie drukarki fiskalnej! Utracisz możliwość korzystania z trybu kasy fiskalnej.
kasoterminal - co to

Kasoterminal mobilny – wygoda przede wszystkim

Pospay to oczywiście kasoterminal mobilny. Nawet jeśli korzystasz z niego jak z drukarki fiskalnej, wciąż będzie można go przenosić, by pełnił rolę terminala płatniczego np. przy stoliku gości. Komunikacja z komputerem odbywa się bezprzewodowo, za pomocą protokołu Bluetooth lub TCP/IP.

Siła, jaką skrywa kasoterminal mobilny Pospay płynie z aż dwóch, całkowicie niezależnych akumulatorów litowo-jonowych. Jest to akumulator terminala i drukarki fiskalnej. Gdy jeden się rozładuje, drugi zasili całe urządzenie. Jest to cecha ważna szczególnie w sprzedaży mobilnej, bo zapewnia ciągłość sprzedaży bez dodatkowego ładowania urządzenia z zasilania sieciowego.

Kasoterminal mobilny Pospay jest oczywiście urządzeniem online. Oznacza to, że spełnia wymagania Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 28 maja 2018 r. Urządzenie oferuje dwa sposoby połączenia z CRK – WiFi oraz z użyciem sieci GSM (karta SIM). Kasoterminal używany stacjonarnie lub w niewielkiej mobilności bez problemu poradzi sobie pracując na połączeniu WiFi. Do sprzedaży typowo mobilnej zawsze polecamy model GSM – komunikacja będzie utrzymana wszędzie w zasięgu sieci komórkowej.

Komu więc kasoterminal? Jeśli jesteście ciekawi, jak takie urządzenie wygląda i pracuje w praktyce, zapraszamy oczywiście do naszego stacjonarnego biura w Poznaniu. Kasoterminal Pospay ma swoje szczególne miejsce na naszej wystawie, można więc go obejrzeć, potrzymać w ręce i poklikać po wszystkich funkcjach. Zapraszamy!

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy