Kasa fiskalna + Uber? Zamieszanie wokół uber lex

Ostatnio w świecie usług transportowych dla klientów indywidualnych nastąpiło spore zamieszanie. Wszystkiemu winne są zmieniające się przepisy prawa, za którymi […]

Ostatnio w świecie usług transportowych dla klientów indywidualnych nastąpiło spore zamieszanie. Wszystkiemu winne są zmieniające się przepisy prawa, za którymi nie nadążają niestety dostępne i zweryfikowane przez GUM technologie. Mowa oczywiście o uber lex, czyli nowelizacji ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw. Jaka ostatecznie relacja panuje na linii Uber – kasa fiskalna? Czy kierowcy Bolta, Ubera, FreeNow lub iTaxi muszą posiadać kasy fiskalne? 

Ustawa “uber”, czyli uber lex

… a konkretnie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, którą uchwalono w połowie zeszłego roku, a która weszła w życie wraz ze styczniem 2020. Ustawa nałożyła na kierowców Ubera, Bolta, FreeNow czy iTaxi konieczność posiadania licencji taksówkarskich oraz oznakowanych pojazdów, a także legalnego systemu odprowadzania podatków. Z założenia uber lex zwalcza nieuczciwą konkurencję ze strony przewoźników typu Uber, względem legalnie działających i rejestrujących sprzedaż, kierowców taksówek. Zrównuje także w prawach skłóconych dotąd przewoźników – kierowcy Ubera i Bolta będą mogli wjeżdżać na buspasy i korzystać z miejsc przeznaczonych do tej pory dla kierowców taksówek i transportu publicznego. 

Zobacz: Nowelizacja ustawy o transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw

Skąd wzięło się całe to zamieszanie?

Ustawa “Uber” posiadała pierwotny okres przejściowy do 1.04.2020, jednak ze względu na epidemię koronawirusa, wydłużono go do 1.10.2020. Od tego czasu ustawa powinna obowiązywać wszystkich przewoźników, choć aktualnie trwają prace legislacyjne nad przedłużeniem okresu przejściowego do końca tego roku.

Chociaż przewoźnicy już w tym momencie deklarują np. posiadanie odpowiednich licencji, pojawia się inny problem. Uber lex dał bowiem zielone światło na stworzenie tzw. kas wirtualnych, które dają możliwość rozliczania podatków bez posiadania tradycyjnego urządzenia. Kasa wirtualna ma być aplikacją zainstalowaną na telefonie. 

Problem w tym, że aplikacji zatwierdzonej przez Główny Urząd Miar wciąż nie ma, choć ustawa już obowiązuje. Czy zatem połączenie Uber + kasa fiskalna lub Bolt + kasa fiskalna jest teraz jedynym legalnym sposobem rozliczania przejazdów? 

Uber, a kasa fiskalna

W środowisku osób zajmujących się przewozami osób prywatnych panuje teraz spore zamieszanie. Co z tymi kasami fiskalnymi? Czy każdy powinien je mieć? Najlepiej obrazuje to wypowiedź iTaxi:

“(…) w chwili obecnej na polskim rynku nie ma wirtualnych kas fiskalnych, z którymi aplikacje pośredników mogłyby się integrować. Stąd też nie widzimy w chwili obecnej możliwość skorzystania z formy kas rejestrujących w formie oprogramowania. Co ważne, posiadanie wirtualnego taksometru, nie zwalnia z obowiązku wystawiania papierowego paragonu na życzenie klienta. Z niecierpliwością czekamy na pojawienie się na rynku kasy wirtualnej, z którą zintegrujemy aplikację iTaxi.”

Źródło: https://antyweb.pl/lex-uber-wchodzi-w-zycie/

W tym momencie jedyny legalny sposób rejestracji przejazdów to taksometr i kasa fiskalna. Uber, Bolt, iTaxi oraz FreeNow oraz osoby dla nich pracujące mogą jedynie oczekiwać na zatwierdzenie nowych metod takiej rejestracji. Niestety nie wiadomo, jak długo potrwają prace w GUM, dotyczące nowych kas wirtualnych. Z tego powodu polecamy najlepsze i najbardziej sprawdzone kasy fiskalne dla wszystkich pracujących w Uberze, Bolcie, iTaxi czy FreeNow.

Kasa fiskalna: Uber, Bolt, iTaxi, FreeNow

Kasa, która ma nam służyć w rozliczaniu przejazdów w samochodzie powinna być lekka i poręczna, a także intuicyjna w obsłudze. Taka właśnie jest kasa Novitus Nano Online. To bardzo poręczne, niezawodne urządzenie, z łatwą obsługą oraz w naprawdę przyzwoitej cenie. Cechuje ją mocny akumulator, który w kryzysowej sytuacji można szybko wymienić. To doskonałe urządzenie do pracy mobilnej i doskonałe narzędzie do pracy w duecie kasa fiskalna + Uber. Zobacz sam:  Novitus Nano Online, Novitus Nano II Online

Niezawodna kasa fiskalna dla “uberowca” to również Elzab K10 Online, stworzona do pracy mobilnej. Model ten posiada wiele wersji kolorystycznych, dotykowy ekran, kontekstową klawiaturę oraz odporność na wstrząsy i trudne warunki pracy. Z pewnością sprawdzi się również podczas wielogodzinnych podróży z Twoimi klientami. Obejrzyj kasę w naszym sklepie: Elzab K10 Online.

Najmniejsza kasa fiskalna na rynku to oczywiście Posnet Mobile Online. Jest tak drobna, że możesz ją nosić w kieszeni albo umieścić w schowku samochodu. Urządzenie wyposażono w mocny akumulator oraz szybką wymianę papieru. Obejrzyj kasę w naszym sklepie: Posnet Mobile Online, Posnet Mobile HS. W ofercie Posnet znaleźć można również kasę Ergo Online, o modułowej budowie oraz ciekawym designie. Zobacz sam: Ergo Online, Ergo

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy