Jaki czytnik kodów kreskowych wybrać?

Rozwiązań wspierających sprzedaż i zarządzanie biznesem jest obecnie bardzo wiele. Znajdziemy tu zarówno rozbudowane systemy POS, jak i usprawniające obsługę […]

Rozwiązań wspierających sprzedaż i zarządzanie biznesem jest obecnie bardzo wiele. Znajdziemy tu zarówno rozbudowane systemy POS, jak i usprawniające obsługę klienta przywoływacze kelnerskie. Jednak mimo nieustającego postępu technicznego, najbardziej niezbędnym urządzeniem peryferyjnym wciąż jest czytnik kodów kreskowych. Dlaczego jest nam potrzebny? Jak funkcjonuje? Jak dobrać rodzaj czytnika do swojego biznesu? Zapraszamy do lektury!

Odwiedź nasz sklep!

Po co nam kody kreskowe?

Kod kreskowy pełni jedną, bardzo istotną funkcję – pozwala na bezbłędną, błyskawiczną identyfikację towaru. Trudno sobie wyobrazić działanie gospodarki bez tych niewielkich znaków graficznych. Oszczędzają nasz czas, niwelują ewentualne pomyłki, pozwalają kontrolować stany magazynowe, przepływ towarów, a także ułatwiają prowadzenie efektywnej logistyki. Współcześnie możliwości kodów kreskowych są intensywnie poszerzane, oferując nowe drogi ich wykorzystania. 

Proces nadawania i konstruowania kodów kreskowych jest silnie wystandaryzowany. Istnieją specjalne reguły opisujące budowę poszczególnych kodów, a ich zatwierdzaniem często zajmują się wyspecjalizowane instytucje. 

Kod kreskowy, a kody 1D i 2D

Jeśli myślisz o kodzie kreskowym, z pewnością w Twojej głowie pojawia się graficzny znak w kształcie prostokąta, zbudowany z jasnych i ciemnych pasków, opatrzony kilkoma cyframi. To właśnie kod 1D, czyli jednowymiarowy kod kreskowy. W Polsce najbardziej powszechnym kodem 1D jest EAN13 i EAN8, należący do systemu Europejskich Kodów Towarowych. Co ciekawe, kod kreskowy wcale nie musi być czarno-biały, najważniejszym jest by zastosowane kolory silnie ze sobą kontrastowały.

Coraz większą popularność zdobywają kody QR czy DataMatrix, zwane kodami 2D. Złożone są z niewielkich punkcików (jasnych i ciemnych), tworzących wzór w kształcie kwadratu. Punkciki te stanowią reprezentację kodu zero-jedynkowego, dzięki któremu zapisać można niemalże dowolne znaki. Kody kreskowe 2D mieszczą w sobie rozmaite informacje o stronach www, biletach, mailach, kodach rabatowych, danych teleadresowych, listach przewozowych itd. Zastosowanie kodów 2D w biznesie jest zatem naprawdę szerokie. 

Jak działa czytnik kodów kreskowych?

Odczytywanie kodów kreskowych jest łatwym i przyjemnym dla użytkownika procesem. Wystarczy podać skanerowi kod kreskowy produktu i gotowe! Co jednak dzieje się we wnętrzu urządzenia?  Skanery kodów cechuje rozmaitość, a ukryte w nich mechanizmy są różne, w zależności od zakresu funkcjonalności. Można jednak napisać, że każdy skaner kodu kreskowego, niezależnie od mechanizmu, opiera swoje działanie na fizycznym zjawisku pochłaniania i odbijania światła. Istnieją mechanizmy oparte na:

  • wiązce/wiązkach laserowych,
  • matrycy diod LED. 

Skanery laserowe

Oparte na wiązce laserowej czytniki kodów kreskowych zawierają fotodiodę, która rejestruje elementy kodu kreskowego odbijające światło (jasne przerwy) oraz pochłaniające światło (ciemne paski). W skrócie chodzi o to, że:

  • światło odbijane od jasnej powierzchni daje mocniejszy impuls, niż to odbijane z powierzchni ciemnych,
  • od szerokości naświetlanych pól (pasków jasnych i ciemnych), zależy czas trwania poszczególnych sygnałów. 

Powyższe informacje o kodzie kreskowym przekształcane są w impuls elektryczny, zawierający dane o znakach, cyfrach lub literach. Informacja odczytywana jest z poziomu kasy fiskalnej lub komputera. Urządzenia te dekodują impuls i zaciągają dane o produkcie (takie jak cena czy nazwa) z zaprogramowanej bazy towarowej, co finalnie widzimy na wyświetlaczu lub ekranie czytnika kodów kreskowych. 

Skanery diodowe

Mechanizm działania skanerów oparty na matrycy diod LED spotkać można w tzw. imaginerach. Ich nazwa wzięła się ze specyficznego sposobu odczytu informacji. Światło odbite rejestrowane jest w postaci obrazu kodu kreskowego (obraz = ang. image). Jak taki proces przebiega? Niewielkie diody LED oświetlają kod kreskowy. Następnie specjalny czujnik mierzy napięcie pod każdą z diod. Tworzy to swoistą mapę, a w efekcie – cyfrowy obraz kodu kreskowego. Jest to mechanizm doskonale znany np. z aparatów cyfrowych i spotykamy go w skanerach typu linear imager oraz area imager. 

QR kod - czytniki, skanery

Jaki czytnik kodów wybrać?

Co powinniśmy brać pod uwagę, kupując skaner kodów kreskowych? Można tu wymienić kilka czynników:

  • rodzaj prowadzonego biznesu oraz wygląd miejsca sprzedaży,
  • możliwości finansowe,
  • wymaganą mobilność urządzenia,
  • wielkość i rodzaj skanowanych kodów,
  • preferowaną szybkość obsługi klienta.

Cechy skanerów laserowych

Ręczny, laserowy skaner kodu, podłączony na stałe do komputera lub kasy jest rozwiązaniem najtańszym. Pozwala na skanowanie jedynie w poziomej orientacji. Jeśli w Twoim punkcie sprzedaży istnieje niewielki ruch, takie urządzenie w zupełności spełni Twoje wymagania. Laserowe, stacjonarne skanery kodów kreskowych to także czytniki na stałe wmontowane w stanowisko kasowe. Odczytywanie kodów odbywa się wtedy przez zbliżenie produktu do skanera.

W punktach obsługujących produkty wielkogabarytowe np. w sklepach budowlanych, sprawdzi się ręczny skaner bezprzewodowy. To niezwykle wygodne urządzenie, które ułatwia codzienną pracę. Bezprzewodowy czytnik kodów kreskowych komunikuje się z bazą za pomocą WiFi lub Bluetooth, a dozwolona odległość waha się od 10 do nawet 100 m w zależności od modelu.

W niektórych punktach sprzedaży najbardziej liczy się szybkość obsługi klienta lub bardzo sprawne odczytywanie kodów kreskowych. W takim przypadku rozważ zakup nieco droższych skanerów wielokierunkowych. Składają się one z kilku przecinających się linii lasera lub matrycy naświetlającej i pozwalają odczytywać kody z dowolnej orientacji. Zazwyczaj jest to wariant stacjonarny.

Cechy imaginerów

Jeśli w miejscu sprzedaży pojawiają się mało czytelne kody kreskowe, o niestandardowych rozmiarach, najlepszym rozwiązaniem są wspomniane wcześniej imaginery. Diody LED poradzą sobie z uszkodzonym kodem kreskowym, odczytując go ze znacznej odległości. Dla imaginerów przeszkodą nie jest również skanowanie informacji z niestandardowych materiałów np. folii czy ekranu LCD. Z tym zadaniem nie poradziłby sobie zwykły czytnik laserowy.

Czytniki kodów tego typu, posiadają również mniej części ruchomych, niż czytniki laserowe. Kosztują więcej, ale możemy cieszyć się ich bezawaryjnym funkcjonowaniem znacznie dłużej. Słabe oświetlenie miejsca sprzedaży to także argument przemawiający za zakupem imaginera – diody skutecznie naświetlą znak graficzny nawet w półmroku! 

Tak jak laserowy czytnik kodu kreskowego, tak samo imaginer posiada dwa warianty: jednoliniowy (linear imager) oraz skanujący pewien obszar, niezależnie od orientacji kodu (area imager). Linear imager odczytuje kody 1d, doskonale sprawdzając się w sprzedaży, inwentaryzacji, pracach wysyłkowych i odbiorczych, związanych z przepływem towaru. Area imager skanuje zarówno kody 1d jak i 2d. Na jego moc składa się cała matryca skanująca, dzięki czemu działa dokładnie jak aparat cyfrowy. Z tego powodu zarejestrujemy nim także niestandardowe znaki, takie jak podpisy, czy drukowane dokumenty. 

Imaginery występują we wszystkich wariantach. Znajdziesz tu skanery ręczne przewodowe, skanery bezprzewodowe, a także stacjonarne.

Skaner magazynowy

Warto wymienić osobno urządzenia przemysłowe, o specjalnych właściwościach, które przystosowano do pracy w hurtowniach, halach produkcyjnych czy magazynach. Cechuje je wysoka odpornośc na upadki, niskie temperatury, bardzo duży zasięg odczytu, a także integracja z programami magazynowymi. Jeśli niezbędny jest Ci skaner magazynowy do zadań specjalnych, takie urządzenie z pewnością spełni Twoje wymagania. 

Wiesz już, czego szukasz? Zachęcamy zatem do zapoznania się z naszą ofertą skanerów kodów kreskowych. Jeśli jednak masz jakiekolwiek dodatkowe pytania albo wątpliwości, czekamy na Ciebie w zakładce KONTAKT

Odwiedź nasz sklep!

wróć do bazy wiedzy