Jak dbać o kasę fiskalną, aby uniknąć zniszczenia?

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne, które pełni w firmie wyjątkową funkcję i gdy człowiek już się do niej przyzwyczai, jest […]

Etui na kasę fiskalną

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne, które pełni w firmie wyjątkową funkcję i gdy człowiek już się do niej przyzwyczai, jest w stanie nawet obdarzyć ją sympatią. Z tego powodu nasi klienci niechętnie wybierają nowości, gdy mogą zdecydować się na kolejną, lepszą wersję tego samego modelu. Ale aby kasa fiskalna posłużyła nam wiele lat, trzeba o nią dbać. W jaki sposób to zrobić? Dobrym wyjściem jest zastosowanie etui na kasę fiskalną. Niestety akcesoria do kas fiskalnych mogą okazać się niewystarczające. Ważne jest także codzienne postępowanie z urządzeniem.

Akcesoria do kas – co oferuje rynek?

To dość oczywiste, że producenci urządzeń fiskalnych zawierają w swoich ofertach rozmaite akcesoria do kas fiskalnych. Znajdziemy wśród nich różne rozwiązania, które pozwalają na stworzenie spersonalizowanego miejsca sprzedaży. Dodatkowe ekrany, szuflady, kable, uchwyty – z pewnością jest z czego wybierać.

Niektóre akcesoria do kas zostały jednak stworzone z myślą o zabezpieczeniu urządzenia rejestrującego przed uszkodzeniem. Są to różnego rodzaju etui na kasę fiskalną oraz nakładki na klawiaturę. Pomagają one w zachowaniu niemal idealnego stanu obudowy, a także wewnętrznej elektroniki.

Akcesoria do kas fiskalnych – dla kogo?

Kupując kasę fiskalną decydujemy się zazwyczaj na urządzenie o nowoczesnym wyglądzie, które nie tylko łatwo się obsługuje, ale które zwyczajnie nam się podoba lub pasuje do miejsca sprzedaży. Warto dbać o to, by obudowa pozostała w nienaruszonym stanie i cieszyła oko przez długie lata. Doskonale sprawdzi się tu pokrowiec do kasy fiskalnej lub etui na kasę fiskalną.

Szybko niszczą się szczególnie urządzenia do sprzedaży mobilnej. Dlatego właśnie etui na kasę fiskalną są dostępne głównie dla urządzeń przenośnych. Możliwość transportowania kasy fiskalnej to wielka zaleta. Jednak każde podniesienie niezabezpieczonego urządzenia fiskalnego może narazić je na przykre zdarzenia – zachlapania, wstrząsy czy zarysowania. Pokrowiec do kasy fiskalnej zniweluje skutki tych zdarzeń.

Czasami zagrożenia wiążą się bezpośrednio ze specyfiką branży. W warsztatach samochodowych pojawia się smar. W salonach kosmetycznych duża ilość płynów. U fryzjera – ścinki i lakier do włosów. W food truckach latem bywa bardzo parno i wilgotno. Lekarz będzie czyścił wielokrotnie kasę fiskalną płynem antybakteryjnym. Wszystko to należy mieć na uwadze, wybierając akcesoria do kas, a także konkretny model.

Pokrowiec do kasy fiskalnej
Etui na kasę fiskalną, a pokrowiec do kasy fiskalnej

Etui są zazwyczaj bardziej usztywniane niż pokrowce, choć nie jest to reguła. Ich dopasowanie do konkretnego modelu sprawia, że kasa fiskalna nie przesuwa się wewnątrz. W środku są wyściełane miękkim materiałem. Niejednokrotnie etui na kasę fiskalną będą wykonane z naturalnej skóry. Wyglądają bardzo elegancko i luksusowo. Zamek błyskawiczny sprawia, że dostęp do urządzenia jest szybki i ułatwiony. Takie etui na kasę fiskalną można kupić dla urządzeń: K10 Online, Nano Online, Nano Online 2, Deon Online, Mobile Online.

Pokrowiec do kasy fiskalnej jest często wykonany ze sztucznego, nieusztywnianego materiału np. kodury. Może posiadać uchwyt na smycz, aby zawiesić urządzenia fiskalne na szyi. Z przodu czasami znajduje się przezroczysta, plastikowa folia, pozwalająca na obsługiwanie kasy fiskalnej bez wyjmowania jej z pokrowca. Taki pokrowiec do kasy fiskalnej można kupić dla urządzeń: Nano Online, Deon Online, Ergo Online, Mobile Online, Mała Online.

Gumowe nakładki – akcesoria do kas z poprzedniej epoki

Nie da się ukryć, że gumowe nakładki na kasy fiskalne nie idą z duchem czasu. Zupełnie nie pasują już do nowoczesnych, designerskich urządzeń, choć kiedyś spotykało się je w niemal każdym sklepie. Są to coraz rzadziej sprzedawane akcesoria do kas, co nie oznacza że zupełnie wycofano je z użycia. Dostępnych matryc dopasowanych do danych modeli kas jest jednak dużo mniej niż kiedyś.

Gumowe nakładki zastosujesz głównie do dużych kas fiskalnych, takich jak Next Online, Sento Online, Revo Online czy Bingo Max Online. Dla tak dużych urządzeń zastosowanie etui na kasę fiskalną jest problematyczne, gdyż jest to sprzęt typowo stacjonarny. Z tego powodu niektórzy przedsiębiorcy decydują się na zakup nakładek na klawiaturę, chroniących urządzenie i jego wnętrze przed zalaniem, okruszkami czy innymi zanieczyszczeniami. Każdy kto kiedykolwiek używał kasy fiskalnej wie, że obudowy są bardzo szczelne i to właśnie przez niezabezpieczoną klawiaturę najłatwiej można doprowadzić swoje urządzenie do opłakanego stanu np. rozlewając na nie poranna kawę.

Akcesoria do kas fiskalnych

Nowoczesne urządzenia, a etui na kasę fiskalną

Współczesne kasy fiskalne różnią się od tych produkowanych jeszcze 10 lat temu. Producenci stawiają na trwałe materiały, a nawet przeprowadzają testy wytrzymałości, by zapewnić odbiorcy jak najbardziej niezawodny sprzęt. W gronie takich urządzeń znajduje się kasa K10 Online. Mimo, że etui na kasę fiskalną K10 Online istnieje, nie będzie koniecznością. Tylko w przypadku dużej mobilności warto je wykorzystać jako dodatkowe zabezpieczenie przy transporcie kasy. K10 Online okazuje się bowiem odporna na zarysowania, wstrząsy, wahania temperatury czy zalanie. Posiada jednak dotykowy ekran, któremu lepiej nie fundować mocniejszych wrażeń.

Nano Online i Nano 2 Online to urządzenia pyłoszczelne. Wykazują więc pewną moc specjalną, której nie spotkamy we wszystkich kasach fiskalnych. Pyłoszczelność uzyskano przez zastosowanie płaskiej, silikonowej klawiatury switchowej, która będzie stanowiła również tarczę ochronną w przypadku zalania. Etui na kasę fiskalną jest dostępne oczywiście i dla tych dwóch modeli, tak jak już wcześniej wspomniano.

Novitus Next Online Pro może się natomiast poszczycić ekranem dotykowym w pełni odpornym na zarysowania. Choć w przypadku ekranów dotykowych zawsze zalecamy pewną dozę ostrożności w stosunku do obietnic producenta, tu można spać spokojnie. Sprawdziliśmy i rzeczywiście jest on niemal niezniszczalny – chyba, że przywalisz w kasę młotkiem… 🙂 Ale przy takim wypadku nawet pokrowiec na kasę fiskalną nie da rady i nie uchroni ekranu.

Akcesoria do kas fiskalnych, a codzienne działania

W temacie młotka trzeba podkreślić jedną rzecz: kluczowe dla działania urządzenia jest to, jak je traktujesz. Wiele już widzieliśmy w swojej karierze i naprawdę nic nas nie zdziwi. Pleśń, przypalenia, rdza, oblepienie bliżej niezidentyfikowanymi substancjami… Twojego stosunku do urządzenia fiskalnego nie wynagrodzi żadne etui na kasę fiskalną.

Żywotność kasy fiskalnej to 5 lat, a jeśli będziesz wymieniać w niej pamięć fiskalną i szwankujące elementy, może pracować i dwie dekady. Tak, mamy takich klientów! Natomiast nie dbając o swoje urządzenie fiskalne, skazujesz je na przedwczesną awarię i narażasz się na kosztowne naprawy. Nie namawiamy, żebyś inwestował pieniądze w akcesoria do kas fiskalnych. Po prostu codziennie zwracaj uwagę na to, jak używasz urządzenia rejestrującego.

Nie narażaj swojej kasy fiskalnej na wilgoć – to w końcu urządzenie elektryczne, dla którego rdza będzie zabójcza. Przechowuj ją w suchym miejscu. Przecieraj kurz. Ekrany dotykowe myj specjalnie do tego przeznaczonym płynem. Nie jedz i nie pij w okolicy urządzenia fiskalnego. Przenoś jedynie zabezpieczone urządzenie, a najlepiej zastosuj etui na kasę fiskalną, jeśli takie posiadasz. To wszystko! Dzięki takim małym działaniom na pewno przedłużysz żywotność klawiatury, ekranu, mechanizmu drukującego a także elektroniki wewnątrz.

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy