E-paragon w kasie fiskalnej online – Co trzeba wiedzieć?

Temat e-paragonów krąży po branży fiskalnej od czasu publikacji i wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia […]

paragon online

Temat e-paragonów krąży po branży fiskalnej od czasu publikacji i wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących. We wrześniu 2021 opublikowano projekt ustawy, który określa, w jaki sposób kasy online miałyby obsługiwać e-paragon. Kasa fiskalna online nie jest w tym momencie urządzeniem przystosowanym do emitowania innych dowodów sprzedaży, niż papierowe. Wkrótce ta sytuacja ulegnie zmianie.

 

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

 

Co to jest e-paragon?

E-paragon to dokument sprzedaży w formie elektronicznej, czyli paragon elektroniczny. Czasami możemy usłyszeć sformułowanie “paragon online”. Nie jest ono do końca poprawne, ale będziemy je stosować, byście łatwiej znaleźli nasz artykuł w odmętach sieci.

Według Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju i technologii, paragony elektroniczne mają być bezpieczną, nowoczesną, a przede wszystkim wygodną formą przesyłania informacji o dokonanej transakcji. Co więcej, MF deklaruje, że paragony online nie będą podlegały kontroli ministerstwa. 

Zapraszamy także do obejrzenia naszego filmu na YouTube w temacie e-paragonów:

https://youtu.be/lCEhUZiwxas

Paragony elektroniczne, a kasy wirtualne i kasy online

Wiesz już, co to jest e-paragon. Warto więc podkreślić, że w tym momencie paragon elektroniczny funkcjonuje jedynie w kasach wirtualnych, mających postać oprogramowania zainstalowanego na smartfonie. Siłą rzeczy smartfon nie jest w stanie wydać paragonu papierowego, nie posiada bowiem wbudowanej drukarki. 

Kasy fiskalne online, których w tym momencie jest na rynku około 674 tysiące, przystosowano oryginalnie jedynie do wydawania paragonów papierowych. Wkrótce do ich możliwości zostanie dodany e-paragon. Kasa fiskalna online będzie mogła wtedy emitować dowód sprzedaży online, na równi z kasami wirtualnymi.

Projekt Rozporządzenia MFFiPR – paragon fiskalny online w języku prawa

Na początku września zakończono tworzenie projektu zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. W momencie, w którym piszemy ten artykuł, projekt znajduje się w legislacyjnej fazie opiniowania. 

Oryginalną treść projektu możecie znaleźć tutaj: Projekt Rozporządzenia MFFiPR zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.

Wystawianie paragonu online w świetle nowego Rozporządzenia

W treści proponowanego rozporządzenia, e-paragon jest głównym omawianym tematem. Projekt rozporządzenia precyzuje szczególnie, jak będą wyglądały paragony online wystawiane w sprzedaży samoobsługowej (np. myjnie samochodowe). Już niedługo kasy fiskalne wbudowane w urządzenia obsługujące, będą mogły zostać pozbawione drukarek i emitować tylko paragon elektroniczny.

Co się tyczy kas online, paragon online będzie stanowił jedynie alternatywę dla tradycyjnego dowodu sprzedaży. Oznacza to, że każde urządzenie fiskalne wciąż będzie wyposażone w drukarkę termiczną, do wydawania paragonu papierowego. Po stronie kupującego leży decyzja, jaką formę dowodu sprzedaży wybierze.

Ewidencja sprzedaży będzie przebiegać w dotychczasowy sposób, a jej zakończenie będzie wiązało się z wydaniem paragonu, w formie papierowej lub elektronicznej. Warunkiem tego drugiego będzie posiadanie urządzenia, oferującego odpowiednie warunki techniczne. Wystawianie paragonu online będzie także natychmiastowe. Nie zmienia się więc również zasada konieczności wydawania każdemu klientowi paragonu już przy kasie.

Paragon online anulujemu podobnie jak paragon papierowy. Wszystkie wydruki niefiskalne także będą mogły być emitowane w formie elektronicznej.

Co ważne, w projekcie rozporządzenia podkreślono, że: Kasa umożliwia przesłanie do nabywcy paragonu fiskalnego w postaci elektronicznej z wykorzystaniem interfejsu komunikacyjnego za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. Można z tego wnioskować, że paragony elektroniczne będą przesyłane do klienta w jakikolwiek zaproponowany przez producenta sposób. Najprawdopodobniej będą to jednak paragony w wiadomości SMS lub e-mail.

Jak wystawić e-paragon?

W tym momencie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak wystawić e-paragon. Nie jest jasne, czy wystawianie paragonu online będzie takie samo, jak wystawianie paragonu tradycyjnego. Więcej na ten temat powiemy, gdy na rynku pojawią się urządzenia emitujące paragony elektroniczne.

E-paragon – od kiedy?

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Tak naprawdę trudno powiedzieć, kiedy projekt przejdzie całą procedurę legislacyjną. Od połowy września znajduje się w fazie opiniowania, więc mając na uwadze dotychczasowe tempo, raczej nie możemy spodziewać się zakończenia prac przed końcem roku 2021.

Nie wiadomo więc, w jakim momencie zaskoczy nas e-paragon. Od kiedy go oczekujemy? Już dobre dwa lata, ale wydaje się, że kwestia ta zmierza do ostatecznego sprecyzowania i zakończenia.

Paragony online – zalety

Dowód sprzedaży online posiada w zasadzie wiele zalet. Najważniejszą z nich jest z pewnością wygoda, zarówno dla sprzedawcy jak i konsumenta. Osoba obsługująca kasę oszczędza czas potrzebny na wydrukowanie i wydanie paragonu. Klient będzie mógł w końcu przestać zamartwiać się o to, że paragon się zgubi, ulegnie wyblaknięciu albo zniszczeniu. Wykluczy to występowanie powszechnych napięć na linii konsument-sprzedawca, w zakresie procedury reklamowej czy zwrotu.

Poza tym paragony online są przyjazne dla środowiska, nie zużywają bowiem papieru termicznego. To także oszczędność dla sprzedającego, szczególnie jeśli prowadzi sklep o dużym natężeniu ruchu, gdzie kasy fiskalne dziennie zużywają po kilka rolek. 

Nie da się również ukryć, że jest to rozwiązanie korzystne w czasach wzrastającej świadomości transmisji chorób wirusowych. W miejscach sprzedaży jesteśmy dużo bardziej uważni i ostrożni, niż jeszcze 2 lata temu, przed pojawieniem się koronawirusa. Dane statystyczne wskazują, że zdecydowanie częściej wybieramy płatność kartą. Wydaje się więc, że paragon elektroniczny będzie kolejnym, preferowanym przez konsumentów, bezdotykowym rozwiązaniem. 

Jak widać, posiadamy na razie wstępne informacje o tym, jaki kształt przybierze paragon fiskalny online. Choć opieramy się głównie na projekcie rozporządzenia, część informacji zawartych w powyższym artykule to tylko przypuszczenia. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej Bazy Wiedzy – na pewno będziemy uzupełniać informacje o e-paragonie, gdy wszystko będzie jasne!

 

Obserwuj nas na Facebooku!

wróć do bazy wiedzy