Temat e-paragonów krąży po branży fiskalnej od czasu publikacji i wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia […]
Temat e-paragonów krąży po branży fiskalnej od czasu publikacji i wejścia w życie Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących. We wrześniu 2021 opublikowano projekt ustawy, który określa, w jaki sposób kasy online miałyby obsługiwać e-paragon. Kasa fiskalna online nie jest w tym momencie urządzeniem przystosowanym do emitowania innych dowodów sprzedaży, niż papierowe. Wkrótce ta sytuacja ulegnie zmianie.
Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!
E-paragon to dokument sprzedaży w formie elektronicznej, czyli paragon elektroniczny. Czasami możemy usłyszeć sformułowanie “paragon online”. Nie jest ono do końca poprawne, ale będziemy je stosować, byście łatwiej znaleźli nasz artykuł w odmętach sieci.
Według Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Rozwoju i technologii, paragony elektroniczne mają być bezpieczną, nowoczesną, a przede wszystkim wygodną formą przesyłania informacji o dokonanej transakcji. Co więcej, MF deklaruje, że paragony online nie będą podlegały kontroli ministerstwa. Pobranie na smartfona paragonu ma być całkowicie anonimowe. Klient ma dysponować unikalnym identyfikatorem, więc w celu pobrania paragonu nie będzie trzeba podawać nawet numeru telefonu.
Zapraszamy także do obejrzenia naszego filmu na YouTube w temacie e-paragonów:
https://www.youtube.com/watch?v=lCEhUZiwxas&ab_channel=MICOdlaFirm
Wiesz już, co to jest e-paragon. Warto więc podkreślić, że w tym momencie paragon elektroniczny funkcjonuje jedynie w kasach wirtualnych, mających postać oprogramowania zainstalowanego na smartfonie. Siłą rzeczy smartfon nie jest w stanie wydać paragonu papierowego, nie posiada bowiem wbudowanej drukarki.
Kasy fiskalne online, których w tym momencie jest na rynku około 674 tysiące, przystosowano oryginalnie jedynie do wydawania paragonów papierowych. Wkrótce do ich możliwości zostanie dodany e-paragon. Kasa fiskalna online będzie mogła wtedy emitować dowód sprzedaży online, na równi z kasami wirtualnymi.
Na początku września 2021 zakończono tworzenie projektu zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania. W momencie, w którym piszemy ten artykuł, projekt znajduje się w legislacyjnej fazie opiniowania. Oryginalną treść projektu możecie znaleźć tutaj: Rozporządzenie MFFiPR zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
Aktualizacja czerwiec 2022! Ostateczną treść obowiązującego aktu prawnego można znaleźć tutaj: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania.
W treści rozporządzenia, e-paragon jest głównym omawianym tematem. Dokument precyzuje szczególnie, jak będą wyglądały paragony online wystawiane w sprzedaży samoobsługowej (np. myjnie samochodowe). Już niedługo kasy fiskalne wbudowane w urządzenia obsługujące, będą mogły zostać pozbawione drukarek i emitować tylko paragon elektroniczny.
Co ważne, w Rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 maja 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania podkreślono, że: Kasa umożliwia przesłanie do nabywcy paragonu fiskalnego w postaci elektronicznej z wykorzystaniem interfejsu komunikacyjnego za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej. Można z tego wnioskować, że paragony elektroniczne z kas wirtualnych, będą przesyłane do klienta w jakikolwiek zaproponowany przez producenta sposób.
Jeśli chodzi o kasy online, paragon online będzie stanowił jedynie alternatywę dla tradycyjnego dowodu sprzedaży. Oznacza to, że każde urządzenie fiskalne wciąż będzie wyposażone w drukarkę termiczną, do wydawania paragonu papierowego. Po stronie kupującego leży decyzja, jaką formę dowodu sprzedaży wybierze.
Więcej na ten temat mówi Obwieszczenie z dnia 30.07.2021 r w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia MF w sprawie kas rejestrujących. Interesuje Cię fragment:
Ewidencja sprzedaży będzie przebiegać w dotychczasowy sposób, a jej zakończenie będzie wiązało się z wydaniem paragonu, w formie papierowej lub elektronicznej. Warunkiem tego drugiego będzie posiadanie urządzenia, oferującego odpowiednie warunki techniczne. Wystawianie paragonu online będzie także natychmiastowe. Nie zmienia się więc również zasada konieczności wydawania każdemu klientowi paragonu już przy kasie.
Paragon online anulujemy podobnie jak paragon papierowy. Wszystkie wydruki niefiskalne także będą mogły być emitowane w formie elektronicznej.
W tym momencie nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak wystawić e-paragon. Nie jest jasne, czy wystawianie paragonu online będzie takie samo, jak wystawianie paragonu tradycyjnego. Więcej na ten temat powiemy, gdy na rynku pojawią się urządzenia emitujące paragony elektroniczne.
Jesteśmy jednak na dobrej drodze. Pod koniec kwietnia 2022 Posnet potwierdził, że uzyskał homologację GUM dla pierwszej na rynku drukarki z e-paragonem. Jest to Thermal XL 2 Online S. Do tej pory urządzenie nie zostało wprowadzone do regularnej sprzedaży.
Przytaczamy słowa Arkadiusza Jedynaka, który w wywiadzie dla portalu Podatki Gazeta Prawna opowiedział o wizji funkcjonowania e-paragonów w sprzedaży:
Co więcej, Ministerstwo Finansów proponuje konsumentom używanie Aplikacji E-paragony dostępnej na urządzenia mobilne. To pierwszy krok w stronę większych zmian. Na razie aplikacja pełni rolę wirtualnej bazy paragonów, nie łączy się automatycznie z urządzeniem fiskalnym i nie pobiera potrzebnych danych. Informacje z dokumentów sprzedaży takich jak paragony czy gwarancje można ręcznie wpisać, więc w tym momencie jest to bardziej narzędzie do zarządzania własnymi wydatkami (aktualizacja, patrz: E-paragon – od kiedy?).
Złośliwi twierdzą, że Aplikacja E-paragony to tylko kolejne narzędzie inwigilacji, daje bowiem możliwość zgłoszenia danego sprzedawcy do kontroli za np. niewydanie paragonu. Dla nas jest natomiast pewnym drogowskazem pokazującym, czego możemy się spodziewać w najbliższych latach i jak działać będą paragony elektroniczne.
Tak naprawdę podstawa prawna do funkcjonowania e-paragonów już jest. Nie wiadomo, w jakim momencie zaskoczy nas jednak powszechny e-paragon. Od kiedy na rynku pojawiają się nowe rozwiązania i propozycje, od tego momentu możemy być pewni, że jesteśmy bliżej niż dalej. Paragony elektroniczne funkcjonują w kasach wirtualnych, jednak na razie wąska grupa przedsiębiorców może korzystać w tego rozwiązania. Upowszechnienie e-paragonu może zająć wiele lat, mając na uwadze brak przystosowania infrastruktury sprzedażowej do takiego rozwiązania oraz niechęć konsumentów do cyfryzowania kolejnych danych dotyczących ich wydatków.
Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Rozwoju i Technologii informuje, że we wrześniu 2023 roku paragony elektroniczne mają wejść do masowego użytku. Ministerstwa pracują nad rozwiązaniem o nazwie „HUB e-paragony”. Umożliwi ona Aplikacji E-paragony automatyczne pobranie paragonu z kasy fiskalnej online, a nie tylko jego zapisanie. Ministerstwa planują opublikowanie otwartych protokołów aplikacji i kas rejestrujących. Producenci urządzeń fiskalnych i twórcy aplikacji mobilnych będą mogli wtedy opracować i zaproponować swoje indywidualne rozwiązania. Możliwe jest także wprowadzenie funkcjonalności w aplikacjach bankowych!
Dowód sprzedaży online posiada w zasadzie wiele zalet. Najważniejszą z nich jest z pewnością wygoda, zarówno dla sprzedawcy jak i konsumenta. Osoba obsługująca kasę oszczędza czas potrzebny na wydrukowanie i wydanie paragonu. Klient będzie mógł w końcu przestać zamartwiać się o to, że paragon się zgubi, ulegnie wyblaknięciu albo zniszczeniu. Wykluczy to występowanie powszechnych napięć na linii konsument-sprzedawca, w zakresie procedury reklamowej czy zwrotu.
Poza tym paragony online są przyjazne dla środowiska, nie zużywają bowiem papieru termicznego. To także oszczędność dla sprzedającego, szczególnie jeśli prowadzi sklep o dużym natężeniu ruchu, gdzie kasy fiskalne dziennie zużywają po kilka rolek.
Nie da się również ukryć, że jest to rozwiązanie korzystne w czasach wzrastającej świadomości transmisji chorób wirusowych. W miejscach sprzedaży jesteśmy dużo bardziej uważni i ostrożni, niż jeszcze 2 lata temu, przed pojawieniem się koronawirusa. Dane statystyczne wskazują, że zdecydowanie częściej wybieramy płatność kartą. Wydaje się więc, że paragon elektroniczny będzie kolejnym, preferowanym przez konsumentów, bezdotykowym rozwiązaniem.
Jak widać, posiadamy coraz więcej informacji o tym, jaki ostatecznie kształt przybierze paragon fiskalny online. Zachęcamy do regularnego odwiedzania naszej Bazy Wiedzy – na pewno będziemy uzupełniać informacje o e-paragonie, gdy wszystko będzie jasne!