Czy można wystawić fakturę do paragonu bez NIP?

Faktury to dokumenty nieodłącznie związane z prowadzeniem własnej firmy. Wystawiamy i przyjmujemy ich każdego dnia całe mnóstwo, stąd łatwo o […]

Faktura do paragonu bez NIP

Faktury to dokumenty nieodłącznie związane z prowadzeniem własnej firmy. Wystawiamy i przyjmujemy ich każdego dnia całe mnóstwo, stąd łatwo o przeoczenie lub pomyłkę. Ze względu na świeżą zmianę przepisów z początku 2020 roku, często pytacie nas co zrobić, gdy wystawiona zostanie faktura do paragonu bez NIP? Czy paragon bez NIP jest zupełnie bezużyteczny w fakturowaniu? Przyjrzyjmy się faktom.

 

Skontaktuj się z nami!

Faktura do paragonu bez NIP, a przepisy prawa

Zmiana przepisów ze stycznia 2020 roku miała na celu przede wszystkim zmniejszenie ilości nadużyć podatkowych. Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, paragon bez NIP nie stanowi podstawy do wydania faktury VAT.

Co grozi za niestosowanie się do tego wymogu? Sankcje obejmuje zarówno sprzedawcę, który wystawił wadliwą fakturę, jak i nabywcę, jeśli faktura do paragonu bez NIP zostanie użyta w rozliczeniach podatkowych. Wykrycie takiego nadużycia przez Urząd Skarbowy może zostać uznane za wykroczenie, a w skrajnych przypadkach za przestępstwo skarbowe.

Paragon bez NIP, a wystawiona już faktura – co zrobić?

Wiadomo, w życiu zdarzają się pomyłki. Jeśli faktura do paragonu bez NIP została już wystawiona, będziesz musiał wykazać daną sprzedaż w ewidencji VAT podwójnie. Osobno wprowadzasz paragon bez NIP oraz fakturę. W efekcie płacisz VAT dwa razy.

Mówi o tym ustawa o VAT Art. 106b ust. 6. W języku prawa mówi się o “dodatkowym zobowiązaniu podatkowym”, które wynosi 100% podatku VAT, widniejącego na fakturze. Warto wspomnieć, że faktura do paragonu bez NIP nie powoduje negatywnych konsekwencji w rozliczeniu podatku PIT.

Osoba fizyczna, a faktura do paragonu bez NIP

Faktury zazwyczaj wystawiamy dla innych firm, ale nie jest to reguła. Zdarza się, że osoba fizyczna również żąda od nas wystawienia faktury. Co zrobić w takiej sytuacji?

Jak wiadomo, osoby prywatne nie posiadają numeru NIP, więc nie może być on wymagany do dostarczenia faktury VAT. Paragon bez NIP jest w tym przypadku podstawą wystawienia dodatkowego dokumentu sprzedaży. Jeśli więc nabywca jest osobą fizyczną i posiada paragon fiskalny, nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wygenerować fakturę.

Faktura bez paragonu 2021

Od zeszłego roku przepisy prawa nie zmieniły się i nic nie wskazuje na to, by faktura do paragonu bez NIP znowu stała się rzeczywistością. Jak wykazaliśmy w powyższym artykule, paragon bez NIP nie może być podstawą późniejszego wydania faktury VAT, jeśli sprzedajemy produkty lub usługi innej firmie. Raczej nic się w tej kwestii nie zmieni, warto więc przywiązywać do faktur szczególną uwagę, aby oszczędzić sobie ewentualnych nieprzyjemności.

Czasami zastanawiacie się jednak, czy legalna jest nie tyle faktura do paragonu bez NIP, co po prostu faktura bez paragonu. 2021 rok nie przyniósł w tym temacie żadnych zmian. Jeśli sprzedajesz towary lub usługi dla innej firmy, w momencie sprzedaży nie ma obowiązku wystawiania paragonu – wystarczy sama faktura.

Cały kłopot pojawia się w momencie, gdy otrzymujesz prośbę o wystawienie faktury “po czasie”. Wtedy podstawą takiego żądania jest posiadanie paragonu – jeśli jest to paragon bez NIP, masz związane ręce, nie możesz wystawić faktury. Dlatego to tak ważne, by przedsiębiorcy albo od razu decydowali się na fakturę, albo pamiętali o podawaniu numeru NIP do paragonu przy zakupie.

Z interpretacji organów podatkowych wynika, że wyjątkowo można wystawić fakturę bez paragonu “po czasie”. Nabywca musi wtedy w niepodważalny udowodnić, że to właśnie on dokonał zakupu. Co może być dowodem zakupu? Kopia paragonu i informacje ze źródeł bankowych (przelewy, karty) pozwalające jednoznacznie ustalić, że transakcja miała miejsce. Ważne, by dowody były twarde i jednoznacznie wykluczały możliwość nadużycia podatkowego.

W Mico podkreślamy jednak, że taka sytuacja nie może być codziennością, jedynie wyjątkiem. Pamiętaj, że wiele niedopatrzeń może być podstawą kontroli US, także wystawiona “po czasie” faktura bez paragonu. 2021 rok lepiej jednak przeżyć bez takich przyjemności. 😉

wróć do bazy wiedzy