Kasy z kopią elektroniczną paragonu tylko do końca 2022 roku!

3 lata po pojawieniu się na rynku kas online, zbliża się termin żywotności kas z kopią elektroniczną paragonu, wyznaczony przez […]

3 lata po pojawieniu się na rynku kas online, zbliża się termin żywotności kas z kopią elektroniczną paragonu, wyznaczony przez polskiego ustawodawcę. Co to oznacza? Jak się przygotować na to zdarzenie? Najważniejsze odpowiedzi poniżej.

Kasy z elektroniczną kopią paragonu po 2022 roku

Aktualizacja 27.10.2022: Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Nie ma jeszcze konkretów, ale w treści projektu ma znaleźć się informacja o przedłużeniu terminu na zakup tradycyjnych kas fiskalnych!

Aktualizacja 28.10.2022: Przedłużenie terminu do końca 2023 roku ma dotyczyć jedynie taksówkarzy, usług transportowych i aptek!

Co oznacza koniec 2022 roku dla użytkowników kas tradycyjnych, z kopią elektroniczną? Po pierwsze jeśli używasz takiego urządzenia, warto zakupić kasę rezerwową albo zapasową. Od stycznia 2023 nie będzie ich już w sprzedaży, ale co ciekawe, serwisy wciąż mogą przeprowadzać proces fiskalizacji. Aby kasa lub drukarka z kopią elektroniczną była ufiskalniona w 2023 roku wystarczy mieć dowód zakupu wskazujący, że kasa w chwili zakupu posiadała ważną homologację. Kasy tradycyjne znikną także z rynku wtórnego.

Po drugie nie musisz się martwić o serwis. W tym momencie nie ma żadnych przepisów ograniczających działania naprawcze kas tradycyjnych. W 2023 roku wciąż będzie można je naprawiać, czy też wymieniać pamięć fiskalną, przedłużając żywotność urządzenia. Kasa będzie pracować dla Ciebie tak długo, jak zdoła.

Czy od 2023 wszyscy muszą mieć kasę online?

NIE! Jeśli słyszałeś takie stwierdzenie, jest ono po prostu bzdurą. Kasy z kopią elektroniczną paragonu wciąż mogą działać w Twojej firmie w 2023 roku i później, dopóki pozwala na to ich stan techniczny. Od 2023 roku w sprzedaży będą dostępne tylko urządzenia online. W ten sposób, wraz z „wyczerpywaniem” się kas z kopią elektroniczną paragonu, stopniowo wszyscy przedsiębiorcy przejdą na kasy nowego typu.

Jest także możliwe, że ustawodawca stopniowo będzie obligował kolejne grupy zawodowe do zakupu kasy online. W tym momencie są to m.in. kosmetyczki, fryzjerzy, lekarze, hotele, gastronomia czy branża fitness. Na razie jednak nie ma żadnych oficjalnych wieści dotyczących wydłużenia tej listy. Jeśli do tej pory nie zobowiązano Cię prawnie do wymiany kasy na online, w 2023 roku też nie musisz tego robić!

Ustawa o VAT, a urządzenia z kopią elektroniczną paragonu

O tym, kiedy kasy z kopią elektroniczną tracą swoją „żywnotność”, można przeczytać w uwielbianej przez przedsiębiorców Ustawie o VAT. Odnajdując Dział XIII, Rozdział 1a, Art. 145a. 7., czytamy:

„Potwierdzenia o spełnieniu funkcji, kryteriów i warunków technicznych dla kas rejestrujących przez: 1) kasy rejestrujące z elektronicznym zapisem kopii – są wydawane na okres do dnia 31 grudnia 2022 r.”
Termin 31 grudnia 2022 roku oznacza więc utratę homologacji wszystkich kas i drukarek z kopią elektroniczną. Homologacja to dokument wydawany przez Główny Urząd Miar. Potwierdza on, że dane urządzenie może prowadzić ewidencję sprzedaży zgodnie z warunkami zapisanymi w obowiązujących ustawach i rozporządzeniach.

 

Masz pytania? Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy