Kasy fiskalne w 2015

Według najnowszego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 (dostępnego TUTAJ) od nowego roku tracą zwolnienie z posiadania kasy […]

Według najnowszego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 listopada 2014 (dostępnego TUTAJ) od nowego roku tracą zwolnienie z posiadania kasy fiskalnej kolejne grupy podatników.

poradnik podatnika 2015Zgodnie z generalną zasadą wszyscy podatnicy, którzy prowadzą sprzedaż towarów i usług na rzecz osób fizycznych powinni zacząć stosować kasy fiskalne, jeżeli ich obroty przekroczą 20 tys. zł, lub proporcjonalnie niższą kwotę w przypadku podatników, którzy rozpoczęli działalność w trakcie roku.
Minister finansów w rozporządzeniach wskazuje, jaka sprzedaż może być zwolniona ze stosowania kas, a jaka musi być ewidencjonowana bez względu na wysokość obrotów.
W 2015 r. obowiązek zainstalowania kasy fiskalnej (i rejestracji na niej  sprzedaży) bez względu na osiągany obrót mają:

– sprzedawcy perfum i wód toaletowych (instalacja do 1 stycznia 2015 r.)
– sprzedawcy zapisanych i czystych nośników danych cyfrowych i analogowych
– warsztaty motoryzacyjne,
– wulkanizatorzy,
– stacje badań technicznych pojazdów
– lekarze,
– dentyści,
– doradcy podatkowi,
– prawnicy (z wyjątkiem notariuszy),
– zakłady fryzjerskie
– zakłady kosmetyczne
– zakłady gastronomiczne, zarówno stacjonarne, jak i catering

Od wejścia w życie owego Rozporządzenia  (1 styczeń 2015 r.) są dwa miesiące na zainstalowanie urządzenia rejestrującego. Oznacza to, że na zakup kasy fiskalnej podatnicy mają czas do 1 marca 2015 r.
Ale UWAGA!
Nie Warto zostawiać decyzji o zakupie kasy fiskalnej na ostatni moment.
Zaoszczędzą Państwo sobie niepotrzebnych nerwów a i pozycja do negocjacji cenowych jest lepsza…

Ciekawa zmiana w stosunku do dotychczasowych przepisów.
Rozporządzenie przewiduje, że do limitu 20 tys. złotych nie będzie brana pod uwagę sprzedaż towarów, które przedsiębiorca zaliczył do środków trwałych, wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, a także nieruchomości. Transakcje takie będą jednak musiały być udokumentowane fakturą.