Wybór operatora terminali płatniczych. Czym się kierować i na co zwracać uwagę?

Terminal płatniczy to jeden z podstawowych atrybutów nowoczesnego sprzedawcy. Zauważamy jednak, że wielu przedsiębiorców obawia się jego instalacji. Za ten […]

Wybór operatora terminali płatniczych. Czym się kierować i na co zwracać uwagę

Terminal płatniczy to jeden z podstawowych atrybutów nowoczesnego sprzedawcy. Zauważamy jednak, że wielu przedsiębiorców obawia się jego instalacji. Za ten lęk odpowiada duża ilość formalności, niezrozumiałe umowy oraz bogata oferta urządzeń. Podpowiadamy dzisiaj, że kluczową sprawą przy nabyciu terminala, jest wybór operatora terminali płatniczych. Wskażemy, czym się kierować podejmując decyzję o współpracy oraz jakiemu operatorowi my zaufaliśmy.

Operator terminalu płatniczego – kto to taki?

Dla tych przedsiębiorców, którzy mają pierwszą styczność z tematem płatności bezgotówkowych, sam operator terminalu płatniczego jest zagadką. Myślisz sobie: dlaczego mam się nim przejmować? W jaki sposób wybór operatora płatności bezgotówkowych wpłynie na mój biznes?

Już wyjaśniamy. Twój terminal obsługuje płatności bezgotówkowe tylko dzięki temu, że ktoś w tej obsłudze pośredniczy. Jest to właśnie operator terminalu płatniczego. Dba on o to, by środki pieniężne z konta klienta zasiliły Twój rachunek bankowy. Co więcej, gwarantuje że proces przebiegnie bezbłędnie i z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Przemyślany wybór operatora terminali płatniczych jest niezwykle istotny także z innego powodu. Wasza współpraca opierać się będzie na indywidualnie skonstruowanej umowie. Każdy operator terminalu płatniczego zaoferuje Ci inne urządzenia, usługi, a także inną wysokość prowizji pobieranej od transakcji. Warto porównać kilka ofert, wybierając najlepszą dla swojej firmy. Trzeba być także uważnym na nieuczciwe praktyki, o których więcej piszemy w tym artykule: Wynajem terminala płatniczego a ukryte koszty – nie daj się oszukać!

Ranking operatorów terminali płatniczych – można, ale po co?

Operatorzy terminali płatniczych w Polsce stanowią dość liczne grono. Można wyróżnić przynajmniej kilkunastu najbardziej znanych – PayTel, eService, Elavon, PeP czy też First data. W internecie bez problemu znajdziesz wiele rankingów wskazujących, jacy są najlepsi operatorzy terminali płatniczych. Zestawienia tego typu na pierwszym miejscu plasują operatora, który osiągnął w danym roku najwyższe wyniki sprzedażowe, czyli zainstalował najwięcej terminali.

Wspomniany ranking operatorów terminali płatniczych pokaże Ci tylko, która firma cieszy się największą popularnością wśród przedsiębiorców. Nasze doświadczenia pokazuje, że niestety nie zawsze jest to równoznaczne z dostarczanie najwyższej jakości usług. Pracujemy w tej branży od ponad dwóch dekad i wiemy, że operatorzy terminali płatniczych bardzo różnią się w swoim podejściu do klientów.

Wybór operatora płatności bezgotówkowych – po pierwsze wsparcie

Skoro ranking operatorów terminali płatniczych nie jest właściwym drogowskazem, czym się kierować? Najlepiej własnymi potrzebami i interesami firmy. Zastanów się, co będzie dla Ciebie kluczowe i potem sprawdź, jacy operatorzy terminali płatniczych są w stanie sprostać Twoim wymaganiom.

Według nas najlepsi operatorzy terminali płatniczych to ci, na których można polegać gdy pojawiają się problemy. Ile razy zdarzyło Ci się widzieć w sklepie kartkę z napisem „Awaria terminala. Przepraszamy.”? Brak wsparcia kryzysowego, to najgorsze świadectwo, jakie operator terminalu płatniczego może sobie wystawić.

Z tego powodu Twój wybór operatora płatności bezgotówkowych powinien rozpocząć się od odpowiedzi na trzy pytania:

  • Czy istnieje wsparcie techniczne w postaci infolinii?
  • Czy jest to infolinia czynna 7/24?
  • Jak długo będziesz czekał na naprawę, jeśli konsultacja telefoniczna nie przyniesie efektu?

Dopiero mając powyższe informacje, rozważ podjęcie współpracy z operatorem. Awaria terminala potrafi być potwornie uciążliwa dla Twoich klientów i powodować duże straty w zyskach. Zdecyduj się na taką ofertę, która będzie gwarantowała pełne wsparcie dla Twojego biznesu.

Wybór operatora terminali płatniczych – sprawdź produkty

Równie ważne są możliwości, które otwiera przed Tobą oferta operatora. W dzisiejszych czasach terminale przybierają naprawdę różne formy, które można wykorzystać do ulepszenia własnego biznesu.

Dla przykładu: tylko nieliczni operatorzy terminali płatniczych oferują nowoczesne rozwiązanie zwane LightPOS lub SoftPOS, oparte na systemie Android. Jest to aplikacja terminala płatniczego, zainstalowana na smartfonie lub tablecie. Umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych na urządzeniu mobilnym, które spełnia rolę terminala płatniczego. Taka innowacja ma wielką zaletę – intuicyjność działania.

Jeśli obsługa na ekranie dotykowym Ci odpowiada, ale nie ufasz aplikacjom, sprawdź czy operator terminalu płatniczego ma w swojej ofercie urządzenie z ekranem dotykowym. Najlepsi operatorzy terminali płatniczych już dawno postawili na nowoczesność, dostrzegając globalne trendy technologiczne takie jak terminal SmartPOS NexGo N3.

Dla osób pracujących w terenie i dla tych, którzy lubią mieć wszystko pod kontrolą, polecamy sprawdzić, czy operator terminalu płatniczego może zaoferować terminal płatniczy z kartą SIM. Mają one niemal nieograniczony zasięg i zapewniają ciągłość sprzedaży nawet w pracy mobilnej. Można powiedzieć, że są to urządzenia niezawodne, które nie uraczą Cię komunikatem o braku zasięgu w najmniej spodziewanym momencie.

Operatorzy terminali płatniczych godni polecenia, powinni też oferować terminale łączące się z systemami POS. To zupełna podstawa, bo wiele przedsiębiorstw działa tylko i wyłącznie w oparciu o POS, stosując drukarkę fiskalną, a nie kasę. Tutaj warto podnieść jeszcze jedną kwestię – wybór operatora płatności bezgotówkowych musi być podyktowany rodzajem i modelem urządzenia fiskalnego, którego używamy w naszej firmie. Nie każdą kasę i nie każdą drukarkę da się zintegrować z każdym terminalem płatniczym. Przypominamy, że od 2025 roku taka integracja będzie prawnie wymagana.

Więcej na ten temat w artykule: Obowiązkowe płatności bezgotówkowe.

Operatorzy terminali płatniczych – opłaty

Prowizja dla agenta rozliczeniowego (operatora) jest częścią MSC czyli Merchant Service Charge. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule: Opłaty za terminale płatnicze 2023.

Wybór operatora płatności bezgotówkowych uzależniaj także od wartością opłaty MSC. Jest to prowizja, którą płacisz przy każdej transakcji – uczciwa propozycja to 0,5-0,8%.

Zdarza się, że podpisując umowę zauważysz śmiesznie niską stawkę MSC np. 0,17%. Wtedy miej się na baczności i dokładnie przeczytaj umowę, albo od razu zrezygnuj ze współpracy z danym operatorem. Ukryte opłaty mogą Cię wynieść nawet trzykrotnie więcej!

Najlepsi operatorzy terminali płatniczych – nasz wybór

Nasze polecenie jest proste – PayTel. Współpracujemy z tym operatorem dłużej, niż jesteśmy w stanie pamiętać. Łączy w sobie wszystko: nowoczesną ofertę, w której każdy znajdzie coś dla siebie, sprawne wsparcie kryzysowe, a także przejrzyste warunki współpracy. Wszystko wytłumaczymy Ci przed podpisaniem umowy, abyś miał pełny ogląd na swoje wydatki związane z terminalem. Nie ma tu żadnych gwiazdek ani ukrytych zapisów.

Tak jednoznaczny wybór operatora terminali płatniczych jest także podyktowany bezproblemową integracją urządzeń Novitus z terminalami dostarczanymi przez PayTel. Kasy i drukarki Novitus są najczęściej wybieranym przez Was sprzętem. Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebom naszych Klientów, współpracujemy tylko ze sprawdzonym przez nas operatorem terminali.

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy