Komu przysługuje ulga na zakup kasy fiskalnej i jak ją otrzymać?

Lista wydatków związanych z otworzeniem własnego biznesu jest bardzo długa. Zazwyczaj pozycją nie do pominięcia jest konieczność zakupienia kasy fiskalnej. […]

Lista wydatków związanych z otworzeniem własnego biznesu jest bardzo długa. Zazwyczaj pozycją nie do pominięcia jest konieczność zakupienia kasy fiskalnej. Niektóre kasy fiskalne można nabyć w korzystnej cenie, inne są nieco droższe. Dlatego warto pamiętać o tym, że istnieje ulga na zakup kasy fiskalnej. Komu przysługuje ta ulga? Co trzeba zrobić, by ją otrzymać?

Skontaktuj się z nami!

Ulga na zakup kasy fiskalnej – ile możesz zyskać?

Ulga na zakup kasy fiskalnej online wynosi 90% ceny zakupu urządzenia, ale nie jest to kwota wyższa niż 700 zł. Jeśli kupiłeś więcej niż jedno urządzenie tego typu, ulga na kasę fiskalną obejmuje każde z nich. Otrzymasz zatem maksymalnie 7000 zł zwrotu.

Zanim jednak złożysz wniosek, sprawdź, czy ulga Ci przysługuje.

Dla kogo ulga na zakup kasy fiskalnej?

Warto wiedzieć, że w roku 2019 zmieniły się warunki, na podstawie których przedsiębiorcy mogą domagać się ulgi. Wszystkim zainteresowanym polecamy lekturę Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie odliczania lub zwrotu kwot wydanych na zakup kas rejestrujących oraz zwrotu tych kwot przez podatnika

Ulga na zakup kasy fiskalnej po 29 kwietnia 2019

Jakie zmiany zaszły w przepisach? Wcześniej ulga w odniesieniu do zakupu kasy fiskalnej mogła być przyznana za urządzenia z kopią elektroniczną. Od 1 maja 2019 do obrotu weszły kasy online i obecnie zwrot przysługuje tylko za zakup urządzenia online.

Oczywiście jest pewien wyjątek. Jeśli zakupiłeś swoje urządzenie z kopią elektroniczną do 30 kwietnia 2019 i jesteś czynnym lub biernym płatnikiem VAT, do tej pory możesz skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej. Prawo do zwrotu jest bezterminowe. Zakładamy jednak, że jeśli używasz urządzenia z kopią zakupionego w 2019 roku, to już dawno otrzymałeś zwrot i zdążyłeś o nim zapomnieć. 😉

Ulga na kasę fiskalną – warunki otrzymania

Każde korzystne z punktu widzenia podatnika prawo, jest obwarowane pewnymi wymaganiami. Dla kogo ulga na zakup kasy jest więc dostępna?

Tak jak już napisaliśmy wyżej, ulga obejmuje obecnie urządzenia online. Nawet jeśli prawo nie wymaga od Ciebie posiadania kasy online, warto ją zakupić, aby uzyskać zwrot. Jeśli używasz urządzenia z kopią elektroniczną i chciałbyś przejść na kasę online, pamiętaj, by najpierw dokonać odczytu pamięci fiskalnej. Szczegóły dotyczące odczytu znajdziesz tutaj: Wymiana pamięci fiskalnej i odczyt pamięci fiskalnej.

Jak jeszcze oszczędzić na kasie fiskalnej? Zajrzyj do poradnika Mico na Youtube:

Ulga na zakup kasy fiskalnej wymaga również rozpoczęcia ewidencji sprzedaży – urządzenie musi być aktywne. Co więcej, urządzenie musi być Twoją własnością. Jeśli kasa fiskalna została wzięta w leasing, zwrot kosztów za kasę fiskalną Ci nie przysługuje. Jeśli natomiast płacisz za kasę na raty, jak najbardziej możesz liczyć na ulgę.

Dla kogo ulga na zakup kasy fiskalnej jest istotna? Dla czynnych i biernych podatników VAT. Obie te grupy różni jednak sposób rozliczania zwrotu. Krótko pisząc, czynny podatnik VAT odliczy odpowiednią kwotę w swoim rozliczeniu. Bierny podatnik VAT musi złożyć odpowiedni wniosek.

Ulga na zakup kasy fiskalnej – czynny płatnik VAT

Jeśli jesteś czynnym płatnikiem VAT, zwrot kosztów rozliczasz miesięcznie lub kwartalnie. Wykorzystasz w tym celu odpowiednio deklarację VAT-7 lub VAT-7K.

Przysługująca Ci ulga na zakup kasy fiskalnej może być wyższa lub niższa niż należna kwota podatku. Jeśli jest wyższa, zmniejsz kwotę podatku o przysługującą Ci ulgę. Pozostałą część otrzymasz na wskazany rachunek bankowy lub rozliczać w następnej deklaracji. Jeśli kwota do rozliczenia jest niższa niż kwota podatku, rozliczasz ulgę za zakup kasy w jednej deklaracji. Zmniejszysz kwotę podatku o przysługującą Ci kwotę zwrotu. I to wszystko!

Ulga na zakup kasy fiskalnej – podatnik zwolniony z VAT

Bierny podatnik VAT nie ma możliwości rozliczenia ulgi w deklaracji VAT. Musi złożyć odpowiedni wniosek, do którego link znajdziesz tutaj: Wniosek o zwrot kosztów za zakup kasy fiskalnej.

Wniosek składany jest do naczelnika US, który zarejestrował kasę. Możesz dokonać tego osobiście, listownie, lub elektronicznie przez Profil Zaufany. Warto jednak wspomnieć, że formy niebezpośrednie wymagają posiadania faktury w pliku PDF.

Wniosek o ulgę na kasę fiskalną wymaga również dołączenia kopii dowodu zapłaty całej należności za zakup kasy. Weź ze sobą także raport fiskalny miesięczny, by mieć potwierdzenie prowadzenia ewidencji na danym urządzeniu.

Wyjątkiem są właściciele firm taksówkarskich, których wniosek musi zawierać dodatkowe dane. Zwrot za kasę fiskalną wymaga w tym przypadku podania numeru licencji, rejestracyjnego i bocznego pojazdu, a także kopii świadectwa ponownej legalizacji taksometry współpracującego z kasą.

Ile będziesz czekać na zwrot?

W przypadku czynnych płatników VAT trudno mówić o jakichkolwiek terminach. Jeśli kwota ulgi jest niższa lub równa kwocie podatku, po prostu go nie płacisz. Jest wyższa? Rozliczasz ją w dwóch deklaracjach. A może niższa? Wtedy zmniejszasz swój podatek. We wszystkich przypadkach efekt jest natychmiastowy – odprowadzasz do Urzędu Skarbowego mniej pieniędzy.

W przypadku osób zwolnionych z płacenia podatku VAT, wniosek o ulgę jest składany do Naczelnika US. Urząd ma 25 dni na przelanie pieniędzy na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Czy oddane koszty za zakup kasy fiskalnej mogą być odebrane?

Niestety, ale uzyskana ulga na zakup kasy fiskalnej podlega zwrotowi w określonych przez prawo sytuacjach. Jeśli w ciągu 3 lat od uzyskania środków za kasę fiskalną przestaniesz jej używać, US może upomnieć się o zwrot ulgi. Zamknięcie firmy, upadłość lub sprzedaż przedsiębiorstwa – wszystkie te okoliczności mogą skutkować koniecznością zwrotu pieniędzy.

Odebranie ulgi na kasę fiskalną może także nastąpić, kiedy nie zapewnisz urządzeniu online stałego połączenia z CRK. Innym argumentem za odebraniem ulgi jest niezgłoszenie kasy do obowiązkowego przeglądu technicznego.

Skontaktuj się z nami!

wróć do bazy wiedzy