Sprzedaż na allegro a kasa fiskalna

Allegro to chyba najpopularniejsza w Polsce platforma sprzedażowa, która wielu firmom zastępuje własny sklep online. Bardzo często zastanawiacie się, jak […]

Sprzedaż na allegro a kasa fiskalna

Allegro to chyba najpopularniejsza w Polsce platforma sprzedażowa, która wielu firmom zastępuje własny sklep online. Bardzo często zastanawiacie się, jak prawnie uregulowana jest sprzedaż na Allegro. A kasa fiskalna? Co z nią? Czy musisz ją posiadać? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych

Sprzedaż przez Internet

Sama sprzedaż przez Internet nazywa się w języku prawnym “dostawą towarów w systemie wysyłkowym”. Warunkiem uznawania sprzedaży za wysyłkową jest dostarczenie towaru kurierem lub pocztą i dokonanie całościowej zapłaty za pośrednictwem e-płatności. Sprzedaż powinna być też pokwitowana dokumentem sprzedaży (paragon, faktura), które jednoznacznie wskazują dane nabywcy i przedmiot transakcji. Z całą pewnością ten opis możemy zastosować do sprzedaży przez Allegro – wszystkie warunki ku temu są spełnione.

Wiesz już, jakie miejsce w przepisach prawa zajmuje sprzedaż na allegro. A kasa fiskalna?

Allegro, a ewidencja sprzedaży z użyciem kasy fiskalnej

Pamiętaj: jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego, czy powinieneś mieć kasę fiskalną, zajrzyj do Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Cytowaliśmy ten dokument prawny już tysiąc razy, w różnych artykułach i powtórzymy tu pewne rzeczy jeszcze raz.

Główna zasada mówi, że wszystkie transakcje na rzecz osób prywatnych (i rolników ryczałtowych) rejestruje się na kasie fiskalnej. Oznacza to, że firma firmie wydaje fakturę, ale sprzedając coś “szaremu Kowalskiemu” musisz wystawić paragon.

Jeśli prowadzisz sprzedaż na allegro, a kasa fiskalna nie była do tej pory Twoim towarzyszem transakcji, pewnie już się przeraziłeś. Niepotrzebnie! Nawet sprzedając towary osobom nieprowadzącym działalności gospodarczej, wciąż może obejmować Cię zwolnienie ze stosowania urządzenia rejestrującego.

Sprzedaż przez internet – obowiązki i zwolnienia

Wspomniane Rozporządzenie uwzględnia pewne wyjątki i zwolnienia. Przede wszystkim, sama sprzedaż przez internet jest w myśl Rozporządzenia zwolniona z obowiązku ewidencji. Ale i tu jest pewien haczyk. Niektóre branże i obszary działalności zobowiązano bezwzględnie do stosowania kasy fiskalnej. Wszystkie informacje na ten temat znajdziesz w tym wpisie: Kto musi mieć kasę fiskalną?

Jeśli przeczytałeś powyższy artykuł wiesz już, że sprzedaż niektórych towarów musi być rejestrowana na kasie fiskalnej. Wody toaletowe, perfumy, wyroby z metali szlachetnych, części do aparatów, alkohol… to tylko niektóre produkty, dla których należy wystawić paragon. Jeśli jednak nie znalazłeś oferowanych przez siebie produktów w powyższym artykule, możesz bez obaw nadal prowadzić sprzedaż na Allegro, a kasa fiskalna do niczego Ci się nie przyda.

Warto także wiedzieć, że zwolnienie ze stosowania kasy fiskalnej w sprzedaży przez internet (na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych) ma zastosowanie tylko wtedy, kiedy w poprzednim i bieżącym roku podatkowym nie przekroczyłeś limitu obrotu 20 tysięcy złotych. Przypominamy, że sprzedaż rozpoczętą w tym roku należy obliczać proporcjonalnie do czasu jej wykonywania. W przekładzie na język powszechny oznacza to, że zastosowanie poniższego wzoru:

20000 (limit obrotu) : 365 (ilość dni w roku) x ilość dni pozostałych do końca roku podatkowego = limit obrotu

pokaże Ci, jaki obrót dzieli Cię od przekroczenia limitu. Do tej pory możesz bez obaw prowadzić sprzedaż na Allegro, a kasa fiskalna będzie niezbędna dopiero po przekroczeniu ustawowego progu 20 tysięcy złotych.

Sprzedaż na Allegro a kasa fiskalna – jaką wybrać?

Jeśli okazało się właśnie, że jednak musisz posiadać kasę fiskalną, od razu podpowiadamy jakie modele znajdują uznanie przedsiębiorców. Zazwyczaj są to poręczne, niewielkie kasy mobilne, które nie zajmują wiele miejsca i ułatwiają prowadzenie sprawnej wysyłki paczek do klientów. Dość istotnym atrybutem dla niektórych przedsiębiorców może być także ekran dotykowy.

Jeśli chcesz kupić kasę fiskalną online, ale nie wiesz jaki model wybrać zajrzyj do poniższego poradnika Ekipy Mico na naszym kanale na YouTube:

Fantastyczne wsparcie dla sprzedaży przez Internet dają także drukarki fiskalne. Można je podpiąć do systemu sprzedażowego, zintegrowanego z platformą Allegro, co w efekcie zwiększa komfort pracy oraz daje kontrolę nad transakcjami i stanem magazynowym.

W tym artykule opisaliśmy najlepsze modele, które idealnie sprawdzą się w sprzedaży internetowej: Jaką kasę fiskalną wybrać do sklepu internetowego? Sprawdź, co polecają najlepsi specjaliści w branży, czyli… my 😉 Zapraszamy także do zadawania pytań mailowo i telefonicznie, jeśli wciąż nie jesteś pewny, czy potrzebujesz kasy, czy możesz ją sobie legalnie odpuścić.

Zapytaj o kasy fiskalne

wróć do bazy wiedzy