Ryczałt a kasa fiskalna

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej rozpoczynamy od wyboru formy opodatkowania. Ryczałt to jedna z nich, na którą chętnie decydują się uprawnione […]

kasa fiskalna a ryczałt

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej rozpoczynamy od wyboru formy opodatkowania. Ryczałt to jedna z nich, na którą chętnie decydują się uprawnione do tego grupy przedsiębiorców m. in. osoby związane z branżą budowlaną. Na czym polega ten sposób opodatkowania? Czy kasa fiskalna na ryczałcie jest wymagana? Jak wystawić fakturę będąc na ryczałcie? Co wybrać: VAT czy ryczałt w budowlance?

Skontaktuj się z nami!

Ryczałt, a kasa fiskalna – co to jest i czy kasa fiskalna bez VAT ma sens?

Ryczałt to uproszczony sposób rozliczeń podatkowych. Procent podatku zależy tu od wykonywanej czynności oraz osiąganego przychodu. Może wynosić 2%, 3%, 5,5%, 8,5%, 17%, 20%. Ryczałt jest korzystny, jeśli nie ponosisz dużych kosztów osiąganego przychodu. W tej formie opodatkowania musisz się także liczyć z tym, że nie będziesz mógł korzystać z żadnych zwolnień podatkowych, ani rozliczać się wspólnie z małżonkiem.

Już w tym momencie warto podkreślić, że ryczałt i VAT to zupełnie dwie odrębne kwestie. Możesz być ryczałtowcem płacącym lub zwolnionym z VAT. Dlatego zastanawianie się, czy kasa fiskalna bez VAT będzie Ci potrzebna, jest zupełnie nieuzasadnione. Możesz więc zdecydować się na ryczałt, a kasa fiskalna wciąż będzie Cię obowiązywać

Prawo precyzuje to jasno – kasa fiskalna jest niezbędna, jeśli przeprowadzasz transakcje dla osób fizycznych i rolników ryczałtowych. Nie ma tu znaczenia wybrana forma opodatkowanie czy też bycie vatowcem lub nie-vatowcem, ewidencja Cię obowiązuje. Kasa fiskalna na ryczałcie będzie więc potrzebna, jeśli sprzedajesz towary lub wykonujesz usługi dla przytoczonej grupy osób, niezależnie od tego, czy będzie działała jak kasa fiskalna bez VAT, czy z VAT. Warto także wspomnieć, że niektóre grupy podatników są odgórnie wykluczone z możliwości stosowania ryczałtu (m.in. apteki, kantory, sklepy z częściami mechanicznymi, czy reklama).

VAT czy ryczałt w budowlance?

Ryczałt jest formą opodatkowania bardzo często polecaną dla osób z branży budowlanej. Należy jednak dobrze zastanowić się, czy pozornie niskie oprocentowanie ryczałtowe (5,5%) będzie dla nas korzystne. Wielu przedsiębiorców ma dylemat, czy wybrać VAT czy ryczałt. W budowlance zależy to głównie od wysokości osiąganego przychodu.

Ryczałt wydaje się na pierwszy rzut oka prosty i przyjemny dla budowlańca. 5,5% podatku? Co mogłoby pójść nie tak? Przypominamy o jednym haczyku – na ryczałcie nie można odliczać kosztu uzyskania przychodu, tak jak w przypadku stosowania podatku VAT. Jeśli Twoja firma nie ponosi wysokich kosztów tego typu, rzeczywiście ryczałt może być dobrym rozwiązaniem. Jeśli natomiast koszty uzyskania przychodu są znaczące, okazuje się że bardziej korzystne będzie zastosowanie podatku VAT oraz odliczeń.

VAT czy ryczałt w budowlance, to często rozważana kwestia, ale ostatecznie każdy musi zadecydować sam. Warto również skonsultować sprawę ze swoim księgowym.

Przypominamy również, że branża budowlana objęta jest obowiązkiem posiadania kasy online. Jeśli wykonujesz usługi budowlane dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych, musisz ją posiadać. Mogłeś więc wybrać ryczałt, a kasa fiskalna i tak musi być online.

Jak wystawić fakturę będąc na ryczałcie?

Będąc na ryczałcie musisz wystawiać dowody sprzedaży. Posiadana kasa fiskalna na ryczałcie zobowiązuje oczywiście do wystawienia paragonu, jeśli obsługujesz akurat osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych i nie korzystasz ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej. W innych przypadkach wystarczy faktura. Zobaczmy więc, jak wystawić fakturę będąc na ryczałcie?

Jeśli jesteś czynnym podatnikiem VAT i obsługujesz innego przedsiębiorcę, musisz wystawić standardową fakturę VAT. Jeśli jesteś zwolniony z VAT, wystawiasz fakturę bez VAT. Brzmi jak masło maślane, ale właśnie o to w tym wszystkim chodzi. 🙂

Jak wystawić fakturę będąc na ryczałcie? Dokumenty te rządzą się tymi samymi prawami, co standardowe FV. Każda faktura musi posiadać kilka niezbędnych informacji, takich jak:

  • data wystawienia, numer FV,
  • dane osoby sprzedającej oraz nabywającej (imiona, nazwiska, adresy, numer NIP sprzedawcy i nabywcy),
  • data dostarczenia towaru/usługi i otrzymania zapłaty,
  • nazwa oraz ilość towaru/usługi wraz z jednostką miary,
  • cena towaru/usługi netto, wartość rabatu jeśli występuje,
  • wartość sprzedaży netto,
  • stawka podatku VAT, wartość VAT,
  • suma sprzedaży netto, obejmująca podział na stawki podatku oraz sprzedaż zwolnioną z podatku,
  • kwoty podatku VAT z podziałem na stawki,
  • ogólną kwotę należności.

Wszystkie te informacje znaleźć można w Ustawie o podatku VAT z art. 106e ustawy o podatku VAT. Wiesz, już jak wystawić będąc fakturę na ryczałcie. Warto jednak podkreślić, że jeśli jesteś zwolniony z VAT, pomijasz przy wystawianiu faktury kwestie związane ze stawką i kwotą podatku. Powinieneś także dodać uzasadnienie, na mocy którego korzystasz ze zwolnienia z VAT.

Odwiedź nasz sklep!

wróć do bazy wiedzy