Skończył się 2021 rok, a wraz z nim wygasła ważność dotychczas obowiązującego Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji […]
Skończył się 2021 rok, a wraz z nim wygasła ważność dotychczas obowiązującego Rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kasy rejestrującej. Załóżmy, że Twoim biznesem jest myjnia samochodowa, a kasa fiskalna do tej pory nie była Ci potrzebna. Teraz już jest. Okazało się, że w nowym rozporządzeniu obowiązkiem ewidencji objęto myjnie samochodowe. Niezbędne będą także kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych.
Zajrzyjmy tradycyjnie do samego źródła i zobaczmy, z jakich konkretnie przepisów wynika obowiązkowa kasa fiskalna dla myjni. Aktualne wymagania zawiera Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2021 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Uwaga! Najnowsze Rozporządzenie znajdziesz tutaj: Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.
Należy odnaleźć paragraf § 4, w którym czytamy:
4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku: (…) 2) świadczenia usług: (…) m) mycia, czyszczenia samochodów i podobnych usług (PKWiU 45.20.30.0), w tym przy użyciu urządzeń obsługiwanych przez klienta, które w systemie bezobsługowym przyjmują należność w bilonie lub banknotach, lub innej formie (bezgotówkowej).
Cytowany fragment Rozporządzenia jednoznacznie wskazuje, że niezbędne będą również kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych. Nie ma więc znaczenia, czy sprzedaż jest rozliczana przez maszyny czy ludzi – obowiązkowa kasa fiskalna dla myjni dotyczy obiektów każdego typu.
Warto także wiedzieć, że w myśl § 7 tego samego Rozporządzenia, wymóg stosowania kasy obowiązuje od 1 lipca 2022 roku.
Źródło rządowe: Odroczenie terminu obowiązkowego stosowania kas rejestrujących w myjniach samochodowych.
W tradycyjnej myjni, w której ostateczną płatność za usługę przyjmuje operator kasy fiskalnej, wystarczy tradycyjne urządzenie. Może to być kasa online, może to być również kasa z kopią elektroniczną paragonu – ważne, żeby rejestrować za jej pomocą każdą transakcję i wydawać paragon.
Obowiązkowa kasa fiskalna dla myjni samochodowej powinna być dopasowana do potrzeb punktu usługowego. Jeśli jest on niewielki, można zdecydować się nawet na mobilną kasę. Jeśli jest duży i połączony np. ze sprzedażą towaru, warto przemyśleć zakup drukarki fiskalnej.
Zakupu dowolnej kasy przed 1 października 2022 – takiego postępowania wymaga tradycyjna myjnia samochodowa. A kasa fiskalna w myjni samoobsługowej? To zupełnie inny temat.
Trudno byłoby wymagać, żeby klienci myjni bezobsługowych sami rejestrowali płatność na kasie fiskalnej i wydawali sobie paragon. Dlatego Rozporządzenie ministra rozwoju, pracy i technologii z dnia 12 września 2021 r. w sprawie wymagań technicznych dla kas rejestrujących, zawiera przepisy regulujące tę kwestię.
Obowiązkowa kasa fiskalna dla myjni bezobsługowych może być uznana za kasę specjalną. W § 5. powyższego Rozporządzeniu określono rodzaje urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ewidencji szczególnego typu. Do takich kas odnoszą się specyficzne wymagania techniczne. Wśród nich znaleźć można kasy: f) umieszczane w urządzeniach do automatycznej sprzedaży towarów i usług. Kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych wspaniale wpisują się w tę definicję.
Zagłębiając się, w treść Rozporządzenia czytamy:
52. Kasa, o której mowa w § 5 ust. 1 pkt 2 lit. f, może nie wystawiać paragonu fiskalnego i paragonu fiskalnego anulowanego w postaci papierowej, pod warunkiem wyświetlania na wyświetlaczu dla nabywcy pozycji paragonu dotyczących sprzedaży określonych w § 22 pkt 31, przez nie mniej niż 30 sekund lub do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży.
Oznacza to, że kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych nie muszą posiadać drukarki i nie muszą wydawać paragonu papierowego. Uzasadnieniem tego stanu prawnego jest specyficzne środowisko sprzedaży – bliskość wilgoci, wody, wystawienia na zróżnicowane warunki atmosferyczne. Ustawodawca przewidział, że zwykła kasa fiskalna nie zda tu egzaminu.
Możliwe jest więc zastosowanie e-paragonu lub faktury w postaci elektronicznej. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: E-paragon w kasie fiskalnej online. Warunkiem jest wyświetlanie klientowi do wglądu wszystkich standardowych pozycji paragonowych przez minimum 30 sekund lub do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży.
Każde stanowisko mycia auta to jakby osobna myjnia samochodowa – a kasa fiskalna jest potrzebna na każdym stanowisku sprzedaży. Posiadając więc kilka stanowisk samoobsługowych, musisz wyposażyć się w adekwatną liczbę urządzeń fiskalnych.
Jeśli natomiast pobierasz opłatę w budynku głównym, a Twoje usługi mycia samochodów nie są samoobsługowe, możesz posiadać jedną kasę fiskalną. Obowiązkowa kasa fiskalna dla myjni powinna znajdować się tam, gdzie pobierana jest opłata. Wynika to z konieczności natychmiastowego i niezwłocznego wydania paragonu, zaraz po otrzymaniu zapłaty.
Ustawodawca podkreśla, że najlepszym rozwiązaniem jest zainstalowanie kasy fiskalnej wysyłającej e-paragon. Wynika to z faktu, że kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych są narażone na wilgoć i zmieniające się warunki pogodowe.
Jeśli jednak zakupisz tradycyjną kasę, paragon musi być odebrany w miejscu wykonania usługi, nie później niż z chwilą odebrania należności. Stanowisko kasowe nie może być oddalone, skoro przyjęto zapłatę.
Tak. Wynika to zapisów z Rozporządzenia w sprawie kas rejestrujących (§ 6 ust. 1 pkt 8).
Zgodnie z regulacjami, kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych mogą emitować e-paragon, za zgodą nabywcy. Przekazanie tego paragonu może mieć dowolną formę. Istotny jest sam fakt dostarczenia dokumentu.
Kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych były zdecydowanie największym wyzwaniem. Rozporządzenie zaskoczyło każdego – serwisy kas, sprzedających, a także samych producentów. Z tego powodu dopiero w kwietniu 2021, Novitus jako pierwszy polski producent, przedstawił rozwiązanie technologiczne, które można zastosować w myjniach bezobsługowych.
Proponowaną kasa o nazwie SDF-3 pozbawiono drukarki oraz pamięci fiskalnej. Ma postać niewielkiego ekranu, który łatwo można wkomponować w sprzęt działający w Twojej myjni. Kasa spełnia wszelkie normy prawne – wyświetla zawartość paragonu, integruje się z innymi urządzeniami np. terminalem oraz systemami myjni samochodowej. Pozwala na wydanie paragonu w wersji elektronicznej oraz zapłatę, za pomocą dedykowanej aplikacji. W aplikacji klient podaje numer NIP (do otrzymania FV) oraz adres e-mail, na który chce otrzymać paragon elektroniczny. Co ważne, użytkownik nie będzie musiał instalować aplikacji, wystarczy że odczyta kod QR, a niezbędne funkcjonalności będą dostępne pod postacią strony w przeglądarce.
SDF-3 można podłączyć do Internetu przez LAN, WiFi i GSM. Praca bez połączenia trwa przez 72 godziny, potem urządzenie jest za blokowane. Jeśli interesują Was kasy fiskalne na myjniach bezobsługowych, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z producentem!