Jak podłączyć terminal płatniczy do kasy?

Terminale płatnicze to urządzenia, które wciąż zyskują na popularności, głównie dzięki ogólnopolskiemu programowi Polska Bezgotówkowa. Klienci lubią płatność kartą, a […]

Podłaczenie terminalu do kasy fiskalnej
Terminale płatnicze to urządzenia, które wciąż zyskują na popularności, głównie dzięki ogólnopolskiemu programowi Polska Bezgotówkowa. Klienci lubią płatność kartą, a przedsiębiorcy są zadowoleni, bo dzięki terminalom zarabiają więcej. Z terminalem wiążą się jednak nie tylko korzyści, ale przede wszystkim wątpliwości dotyczące jego zależności od kasy fiskalnej. Czy terminal musi być podłączony do kasy fiskalnej? Jak podłączyć terminal płatniczy do kasy? Dziś odpowiemy na te dwa pytania.

 

Skontaktuj się z nami!

Czy terminal musi być podłączony do kasy fiskalnej?

Odpowiadamy na to pytanie krótko: terminal nie musi być podłączony do kasy fiskalnej, chyba że posiadasz kasę online. Dla posiadaczy kas online integracja terminala i kasy online jest obowiązkowa o 1 lipca 2022 roku.

Połączenie kasy i terminala nie zawsze jest proste. Na rynku istnieje wiele rodzajów terminali – przenośne modele z założenia nie komunikują się z urządzeniem fiskalnym. Działają jak telefony komórkowe, wykorzystując kartę SIM i komunikację GSM. Zobacz terminal przenośny w naszym sklepie online: Ingenico IWL250 – terminal płatniczy. Z drugiej strony np. PIN Pady wykorzystują w swoim działaniu kasę fiskalną online, która częściowo przejmuje rolę terminala. Z tego powodu połączenie PIN Pada z kasą jest niezbędne i zachodzi „mimochodem”.

Warto przypomnieć, że niektórzy przedsiębiorcy wykorzystują w sprzedaży nie kasy fiskalne, ale drukarki fiskalne. Są to zupełnie odrębne urządzenia. W przypadku drukarki fiskalnej terminal należy skomunikować z używanym programem sprzedażowym.

Wiesz już, czy terminal musi być podłączony do kasy fiskalnej. Spójrzmy więc na zalety takiego rozwiązania.

Dlaczego warto podłączyć terminal do kasy fiskalnej?

Współpraca terminala płatniczego z kasą fiskalną odbywa się w sposób całkowicie zautomatyzowany. Dzięki temu znika konieczność ręcznego wpisywania kwoty do terminala. Zwiększa to nie tylko szybkość obsługi klienta, ale także usunie pomyłki kasjerskie. Komunikacja terminala z kasą jest również skutecznym zabezpieczeniem, chroniącym przed nadużyciami ze strony pracowników.

Jeśli te zalety Cię przekonały to właściwy moment by podkreślić, że już na etapie zakupu kasy powinieneś zorientować się, czy terminal musi być podłączony do kasy fiskalnej, której używasz. Dlaczego? Nie wszystkie kasy fiskalne posiadają możliwość współpracy z terminalem. Informacje na temat znajdziesz bez problemu w naszym sklepie internetowym, w sekcji Dane Techniczne, cecha: współpraca z urządzeniami. O integracji kasy i terminala warto posłuchać także na naszym kanale na YouTube:

https://www.youtube.com/watch?v=QmcOqvmcxAI

Jak podłączyć terminal płatniczy do kasy?

Odpowiedziałeś sobie na pytanie, czy terminal musi być podłączony do kasy fiskalnej, i okazało się że jednak musi. 🙂 Jak w takim razie odbywa się taka komunikacja? Czy możesz skonfigurować ją samodzielnie?

Zazwyczaj terminal podłączamy do kasy za pomocą kabla. W zależności od urządzenia, może być to komunikacja przez port USB lub RS232. Zarówno sam port jak i komunikacja muszą być skonfigurowane przez doświadczonego i wykwalifikowanego serwisanta. Wynika to z faktu, że tutaj terminal jest urządzeniem, które łączy się ze światem zewnętrznym i dlatego trzeba go przygotować w odpowiedni sposób.

Wspomnieliśmy, że już na etapie zakupu kasy powinieneś zdecydować, czy terminal musi być podłączony do kasy fiskalnej. Warto podkreślić również, że nie każdy terminal będzie działał z każdą kasą, mimo że stwarza ona teoretycznie możliwości komunikacji. Widać więc, że najlepszą odpowiedzią na pytanie, jak podłączyć terminal płatniczy do kasy, jest: z pomocą specjalizującego się w tym technika.

Z PIN Padem łatwiej!

Na szczęście powyższe rozwiązanie powoli odchodzi w zapomnienie. Producenci kas fiskalnych tworząc urządzenia online, wzięli pod uwagę wszystkie powyższe trudności. Dlatego właśnie kasa online sama odpowiada za “terminalowy” kontakt ze światem zewnętrznym. Do przyjmowania płatności potrzebujesz jedynie podłączonego do niej PIN Pada.

Jak podłączyć terminal płatniczy do kasy, jeśli w jego rolę wciela się PIN Pad? Wciąż wymaga to specjalistycznej wiedzy, ale nie jest tak skomplikowane, jak tradycyjne połączenie. PIN Pad łączy się z kasą online przez port USB i jest też w ten sposób zasilany, co redukuje ilość kabli i tworzy estetyczne miejsce sprzedaży. W naszym sklepie online możesz oczywiście sprawdzić, jak wygląda taki PIN Pad: Ingenico LANE3000 PIN Pad.

Warto wiedzieć, że razie problemów w komunikacji pomiędzy kasą a terminalem, zawsze możesz skontaktować telefonicznie lub przez… WhatsApp! Pomoc wideo jest szybka, sprawna i co najważniejsze – odbywa się całkowicie zdalnie.

Dość jasnym jest, że aby komunikacja odbywała się poprawnie, trzeba wiedzieć jak podłączyć terminal płatniczy do kasy. W żadnym wypadku nie jest to jedynie proste połączenie urządzeń kablem, które może dokonać użytkownik kasy fiskalnej. Polecamy współpracę ze specjalistycznym serwisem kas, takim jak Mico. Zawodowo zajmujemy się ściąganiem problemów i pytań z Twojej głowy, przynajmniej w zakresie działania urządzeń fiskalnych i terminali płatniczych… 🙂

 

wróć do bazy wiedzy