Gdzie znajduje zastosowanie system kasowy?

Na rynku istnieją wyspecjalizowane, informatyczne systemy sprzedażowe, służące różnym branżom. Ich zadaniem jest zwiększenie sprzedaży oraz kontroli nad prowadzonym biznesem. […]

System kasowy - gdzie znajduje zastosowanie?

Na rynku istnieją wyspecjalizowane, informatyczne systemy sprzedażowe, służące różnym branżom. Ich zadaniem jest zwiększenie sprzedaży oraz kontroli nad prowadzonym biznesem. Mamy tu na myśli system kasowy. Znajduje on zastosowanie we wszystkich miejscach, w których odbywa się handel. Sprawdź, czy jest to rozwiązanie również dla Ciebie.

Wybierz kasy online z naszej oferty!

Co to jest system kasowy (POS)?

Zintegrowana sieć urządzeń wspierających sprzedaż na różnych poziomach – tak w skrócie można opisać system kasowy POS (ang. Point of Sales). W jego skład mogą wchodzić kasy i drukarki fiskalne, specjalne dotykowe ekrany, komputery, skanery kodów kreskowych, terminale płatnicze, wagi, a nawet tablety.

System kasowy to jednak przede wszystkim oprogramowanie sprzedażowe, które zbiera wszystkie dane i pozwala na ich późniejszą analizę. Jego wybór powinien być podyktowany Twoimi wymaganiami odnośnie późniejszych funkcji, które powinien posiadać Twój system kasowy POS.

Dlaczego warto zainwestować w system kasowy?

Zalet stosowania specjalnego oprogramowania, integrującego wszystkie urządzenia biorące udział w sprzedaży, jest naprawdę wiele. Niestety, ale wielu przedsiębiorców nie zdaje sobie z tego sprawy. Godzą się na okresowe spadki w sprzedaży, nie zastanawiając się, z czego właściwie wynikają. Warto wiedzieć, że umiejętnie używany system kasowy (do sklepu spożywczego, sklepu AGD, piekarni itd.) pozwala prowadzić biznes “z głową”, trzymając nieustannie rękę na pulsie.

Najważniejsze zalety przedstawiamy poniżej:

  • system kasowy POS pozwala na kontrolowanie czasu pracy pracowników, a także monitorowanie ich działań,
  • wiesz dokładnie, ile zarobiłeś i na jakich produktach/usługach,
  • kontrola stanów magazynowych, to jedna z najważniejszych zalet, jakie przynosi system kasowy do sklepu: już nigdy więcej nie sprzedasz produktu, którego nie ma oraz znajdziesz towary które “zalegają” – możesz bardziej precyzyjnie zaplanować zamówienia i sprzedaż w przyszłości,
  • możliwość organizowania akcji rabatowych,
  • obsługa rezerwacji, zwrotów, reklamacji,
  • system kasowy dla restauracji posiada również szereg przydatnych funkcji, takich jak podział paragonu, tworzenie zestawów posiłków, obsługę stolików itd.
  • zdalny dostęp do danych,
  • jeśli prowadzisz sprzedaż online, możesz wybrać system kasowy, który pozwala na integrację sklepu internetowego ze sklepem stacjonarnym,
  • dostęp do raportów, analiz, wskaźników sprzedaży – możesz porównywać je ze sobą, wyodrębniać trendy, poddając pod rozwagę zyski i koszty.

System kasowy do sklepu spożywczego

Jednym z miejsc, w którym szczególnie przyda się system kasowy, jest sklep spożywczy. Z uwagi na ogromną ilość towaru, którą codziennie sprzedajemy oraz krótkim terminom ważności niektórych produktów, warto wiedzieć, na czym realnie zyskujemy, a na czym tracimy. System kasowy do sklepu spożywczego ma więc ważne zadanie – zbierać informacje ze wszystkich urządzeń, pozwalając na ich późniejszą analizę, dzięki czemu zwiększamy zyski i ograniczamy straty. Mając odpowiednie dane łatwo zorientujemy się, co nam się opłaca, a co ciągnie nasze miesięczne wyniki sprzedaży w dół.

System kasowy do sklepu pozwala również na szybką identyfikację towaru. Jeśli zintegrujemy go ze skanerami, przyspieszamy obsługę przy kasie, ale przede wszystkim na magazynie. To rozwiązanie przydatne nie tylko w sklepie spożywczym, ale również w innych dużych placówkach sprzedażowych np. sklepach RTV AGD. Wszystkie dane ze skanerów lądują w oprogramowaniu sprzedażowym – przeprowadzanie inwentaryzacji w takim scenariuszu to pestka. Widać więc, że system kasowy do sklepu to rozwiązanie niezwykle przydatne.

Warto również wiedzieć, że system kasowy do sklepu spożywczego można łatwo zintegrować z terminalem płatniczym. Komunikacja ta odbywa się automatycznie, więc tym samym wykluczamy wszelkie pomyłki kasjerskie, co jeszcze bardziej przyspiesza sprzedaż.

System kasowy POS dla gastronomii

Systemy POS dla gastronomii to zupełnie odrębny temat. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, posiadają one dedykowane opcje i możliwości, które znajdują zastosowanie w prowadzeniu restauracji czy bistro. Wśród funkcji, które posiada taki system kasowy POS można wymienić: loginy dla personelu, informacje o rentowności stolików, rozszerzone działania na rachunkach (łączenie, dzielenie, przesuwanie i opis pozycji), tworzenie receptur, zestawów gastronomicznych czy wskaźnik Foodcost.

W naszej ofercie znajduje się specjalne oprogramowanie dla gastronomii o nazwie Storyous, z użyciem którego można stworzyć profesjonalny system kasowy POS. Jest to jednocześnie jedno z najtańszych i najbardziej elastycznych rozwiązań tego typu na rynku. Do jego stworzenia wystarczy sama kasa Novitus Next Online oraz skaner kodów kreskowych. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury wpisu: Storyous – nowoczesny system POS dla gastronomii.

Skontaktuj się z nami, a razem wybierzemy najlepszy dla Ciebie system kasowy. Nasze wieloletnie doświadczenie w tym temacie sprawi, że dopasujemy system do Twojego biznesu. Dzięki temu będzie najlepiej spełniał Twoje potrzeby i oczekiwania.

Odwiedź nasz sklep!

wróć do bazy wiedzy