Czym są wagi etykietujące i jakie mają zastosowanie?

O wagach pisaliśmy już w naszej bazie wiedzy kilka razy. Na pewno wspominaliśmy też o takim urządzeniu jak waga etykietująca, […]

waga etykietująca

O wagach pisaliśmy już w naszej bazie wiedzy kilka razy. Na pewno wspominaliśmy też o takim urządzeniu jak waga etykietująca, która znajduje szerokie zastosowanie w sprzedaży, szczególnie branży spożywczej. Po co Ci urządzenie do etykietowania towarów? Jaką rolę spełnia kod wagowy?

Waga etykietująca – co to takiego?

Jak można się domyślić, waga etykietująca to rodzaj wagi sklepowej, której zadaniem jest drukowanie etykiet. Etykiety te zawierają dokładne przeliczenie ciężaru produktu, na jego cenę. Ale nie tylko. Często doczytamy się nazwy produktu, jego producenta, ceny jednostkowej, czy terminu przydatności do spożycia. Najczęściej do oznaczania towarów ważonych używa się etykiet samoprzylepnych, które są wygodniejsze dla sprzedawców i konsumentów.

Przed rozpoczęciem sprzedaży, waga etykietująca jest oczywiście programowana. Dzięki temu procesowi urządzenie automatycznie wie, jakie stawki odpowiadają wadze produktu. Sam proces programowania jest niezwykle ważny. Warto przeprowadzić go skrupulatnie, aby uniknąć późniejszego zamieszania wynikającego z ewentualnych błędów. Jeśli posiadamy zewnętrzny system sprzedażowy możemy podjąć próbę samodzielnego programowania. Jeśli natomiast za bardzo nie wiemy, jak się za to zabrać, najlepiej o pomoc poprosić swój serwis kas.

Kod wagowy i jego rola w procesie oznaczania towarów ważonych

Etykiety, które drukuje waga etykietująca, mogą posiadać szczególnego rodzaju kod kreskowy. To tzw. kod wagowy. Zakładamy się, że raczej nie poświęcasz mu za dużo uwagi w sklepie – wiesz, że służy przyspieszeniu pracy kasjera, kiedy skanuje Twoje zakupy.

Po bliższej analizie widać jednak, że kod wagowy zawiera w ciągu cyfr dokładną wagę zważonego towaru. Poprzedza go także numer identyfikacyjny produktu. Dzięki takiej konstrukcji zapis na etykiecie jest jasny nie tylko dla człowieka, ale także czytnika kodów kreskowych. Skaner może „przeczytać” kod wagowy i automatycznie dodać produkt do paragonu, wskazując jego rzeczywistą i przypisaną wagę. Ta automatyzacja znacznie przyspiesza pracę kasjerów i daje pewność, że cała sprzedaż odbywa się bez pomyłek.

Waga do etykietowania towarów – dla kogo?

Codzienne doświadczenie wskazuje, że branża spożywcza to dziedzina, w której najbardziej sprawdza się waga etykietująca. Szczególnie często urządzenie to wykorzystuje się w supermarketach, dla których współcześnie charakterystyczny jest podział na działy. Lady mięsne, z serem, z rybami, działy owocowe, czy warzywne, a często także cukierki i ciastka kupowane luzem – to tylko niektóre z miejsc, w których branża spożywcza wykorzystuje wagę do etykietowania towarów. Znajdziesz ją również w cukierniach, piekarniach i sklepach osiedlowych.

Warto jednak zauważyć, że branża spożywcza nie ma tu monopolu. Równie często do etykietowania towarów zmusza nas wizyta w sklepie budowlanym. Śrubki, podkładki, wkręty, gwoździe – wiele z tych produktów kupujemy w dużej ilości na wagę. Bo komu chciałoby się to wszystko liczyć sztuka po sztuce? Waga etykietująca doskonale sprawdza się także w przemyśle i na magazynach, gdzie oklejać trzeba produkty w celach informacyjnych.

Podsumowując: oznaczanie towarów ważonych przydaje się w różnych rodzajach przedsiębiorstw. Można powiedzieć, że waga etykietująca to po prostu idealne urządzenie do placówek średniej i dużej wielkości.

Jaką wagę wybrać do oznaczania towarów ważonych?

Jeśli interesuje Cię temat wag etykietujących, z pewnością zastanawiasz się też, na co zwrócić uwagę przy wyborze takiego urządzenia. Ważne jest na pewno oszacowanie średniej ilości wydruków emitowanych dziennie.

Waga etykietująca jest często intensywnie eksploatowanym urządzeniem, dlatego warto zwrócić uwagę na rodzaj wydruku. Na stoiskach w sklepach z obsługą jak i samoobsługowych, często stosuje się etykiety samoprzylepne z nadrukiem termicznym. Służy on do nietrwałego oznaczania towarów ważonych – łatwo blaknie, ściera się, jest wrażliwy na wilgoć. Ale spokojnie! Branża spożywcza nie wymaga niczego więcej. Nieco inaczej jest w zastosowaniu przemysłowym, gdzie kod wagowy lub inne informacje na etykiecie, muszą przetrzymać np. wielokrotne skanowanie lub zmienne warunki. Wtedy dobrze sprawdzi się waga etykietująca z wydrukiem termotransferowym.

Z powyższych wskazań można się domyślić, że nie bez znaczenia jest tu także odporność wagi na warunki otoczenia, takie jak temperatura czy wilgotność. Innym parametrem na który należy zwrócić uwagę jest preferowany zakres ważenia (zazwyczaj 6/15 kg 2/5 g, ale zdarzają się wyjątki).

Dla upewnienia się, że nowa waga etykietująca ułatwia życie, a nie je utrudnia, warto także zwrócić uwagę na cechy samego mechanizmu drukującego. Warto sprawdzić szybkość drukowania, wyraźność nadruku, a także możliwość oznaczania towarów ważonych na etykietach różnych rozmiarów i szablonów. Branża spożywcza tego nie wymaga, ale magazyn i hurtownia już tak.

Zdecydowanie bardziej funkcjonalna i użyteczna jest waga etykietująca, do której można podłączyć inne urządzenia lub oprogramowanie np. kasy fiskalne, skanery, systemy POS czy systemy sprzedażowe. A na koniec najbardziej istotna informacja – używana do etykietowania towarów waga musi mieć ważną legalizację! O legalizacji więcej pisaliśmy tutaj: Na czym polega legalizacja wagi sklepowej i jak długo jest ważna?

Jaka waga etykietująca w Mico?

W Mico oferujemy dwie wagi służące do etykietowania towarów – jest to Dibal W-025 (model W-025S i W-025T) i Dibal M-25T A. Ich docelowym miejscem pracy może być branża spożywcza, ale te wagi odnajdą się także w innych dziedzinach, ze względu na dużą elastyczność działania.

Waga etykietująca W-025 płaska oznaczana jest literą S, natomiast z wysięgnikiem – literą T. Urządzenie posiada bazę towarową 5 tysięcy PLU, przyjemny dla oka design oraz menu przyjazne użytkownikowi. Wyposażono ją w komunikację TCP/IP i Ethernet. W-025 jest chętnie kupowana ze względu na podświetlane wyświetlacze LCD. Waga etykietująca M-525T posiada natomiast wiele funkcji. Doskonale odnajduje się w średnim i dużym handlu. Tak jak W-025 posiada podświetlany wyświetlacz. Opcjonalnie da się ją wyposażyć w komunikację WiFi.

Obydwie wagi są doskonałym kompanem etykietowania towarów – umożliwiają drukowanie etykiet w zakresie rozmiaru od 3×3 cm do 6×10 cm. W dodatku wagi mogą działać w różnych trybach pracy – podstawowym, samoobsługowym, automatycznym, pracy z etykietami, paragonami papierem ciągłym, samoprzylepnym itd. Ich zakres ważenia to: 6/15 kg / 2/5 g.

Jeśli więc na twoim celowniku jest waga etykietująca – zgłoś się do nas! Dobierzemy urządzenie pasujące do Twojego biznesu. Szukasz konkretnego modelu? Możemy zaproponować Ci także coś spoza naszej stałej oferty!
Limit do zwolnienia z kasy fiskalnej w 2022 r

wróć do bazy wiedzy