Co zrobić z kasą fiskalną po jej wyrejestrowaniu?

Powodów do wyrejestrowania kasy fiskalnej może być kilka. Najczęściej jest to zakończenie działalności gospodarczej, albo wymiana urządzenia na nowe ze […]

Co zrobić z kasą fiskalną po jej wyrejestrowaniu

Powodów do wyrejestrowania kasy fiskalnej może być kilka. Najczęściej jest to zakończenie działalności gospodarczej, albo wymiana urządzenia na nowe ze względów technicznych. Przychodzi więc ten dzień, w którym w Twoim lokalu pojawia się nowa kasa fiskalna. Co ze starą? Albo co zrobić z kasą fiskalną po zakończeniu działalności?

Skontaktuj się z nami!

Zużyta kasa fiskalna – co z nią zrobić? Najpierw formalności!

Wiemy, że bardzo ekscytuje Cię nowa kasa fiskalna. Co ze starą, to już pewnie niewiele Cię interesuje – a powinno! Niezależnie czy wymieniasz kasę, czy kończysz działalność, masz obowiązek wyrejestrowania urządzenia fiskalnego, które nie jest w użyciu. Mówi o tym Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie kas rejestrujących. Ekipa Mico poświęciła tej kwestii osobny artykuł, który gorąco polecamy zainteresowanym, którzy jeszcze nie wyrejestrowali swojego urządzenia: Likwidacja kasy fiskalnej – co warto o tym wiedzieć?

Dla wszystkich, którzy zastanawiają się “co z kasą fiskalną po zakończeniu działalności?” lub “co zrobić ze zużytą kasą?” napiszemy w skrócie, jak przebiega likwidacja urządzenia:

  • wybierasz ostatni dzień prowadzenia sprzedaży na starym urządzeniu,
  • na koniec tego dnia sprzedaży wystawiasz raporty fiskalne,
  • kontaktujesz się ze swoim serwisem – serwisant zmienia tryb urządzenia na “do odczytu” i odczytuje zawartość pamięci fiskalnej,
  • otrzymujesz protokół oraz wniosek, który musisz wypełnić i w ciągu 5 dni złożyć w Urzędzie Skarbowym wraz z raportem rozliczeniowym.

Ekipa Mico dba o swoich klientów lepiej niż inni. U nas wystarczy, że złożysz podpisy na dokumentach, a my zrobimy odczyt, wystawimy protokół, zweryfikujemy kasę w Urzędzie Skarbowym i dostarczymy niezbędne papiery!

Wszystko fajnie, sprawy formalne załatwione… ale co zrobić z kasą fiskalną po zakończeniu działalności? Jak pozbyć się niepotrzebnego urządzenia? Kasa jest wyrejestrowana, ale jakoś wciąż stoi na ladzie i przypomina o swoim istnieniu. Teraz sam musisz zadecydować, co dalej!

Co z kasą fiskalną po zakończeniu działalności? Może sprzedaż?

To myśl, która pojawia się jako pierwsza. Zużyta kasa fiskalna… co z nią zrobić? Może ktoś będzie chciał ją kupić? W dodatku myślisz pewnie o zysku, który pozwoli Ci wyrównać koszt poniesiony za odczytanie pamięci fiskalnej urządzenia.

Niestety, ale sprzedanie kasy fiskalnej nie jest takie łatwe. Dbamy o to, aby zawsze szczerze poinformować aktualnych i potencjalnych klientów o wszystkich możliwościach. Dlatego nasza Ekipa Mico napisała poradnik, dla chcących zakupić używane urządzenie fiskalne: Nowa czy używana – jaką kasę fiskalną opłaca się kupić?. Można tam dowiedzieć się, dlaczego kupno używanego urządzenia jest ryzykowne, a jednocześnie – dlaczego tak trudno sprzedać starą kasę.

Największą przeszkodą dla potencjalnych kupujących jest konieczność wymiany modułu fiskalnego, co niestety nie jest tanie. Zużyte części mechaniczne i elektroniczne, a także brak możliwości uzyskania zwrotu 700 zł to inne argumenty, które utrudniają zawarcie transakcji. Więc co z kasą fiskalną po zakończeniu działalności, skoro tak trudno ją komuś sprzedać?

Co zrobić z kasą fiskalną po zakończeniu działalności? Inne opcje

Najczęściej wybieraną możliwością jest po prostu powierzenie kasy serwisantowi. Serwisy takie jak Mico najlepiej wiedzą, co zrobić z kasą fiskalną po zakończeniu działalności. Oddamy ją do utylizacji, albo jeśli jest to bardzo wiekowy okaz, postawimy w naszym autorskim, biurowym Muzeum Kas na Emeryturze.

zużyta kasa fiskalna co z nią zrobić

Często bywa też tak, że nasze stare urządzenie to bardzo zużyta kasa fiskalna. Co z nią zrobić, skoro nikt jej nie kupi, a zapomnieliśmy powierzyć ją serwisantowi? Czy można ją tak po prostu wystawić na śmietnik? Mamy nadzieję, że to nigdy nie przemknie Wam przez myśl! Kasy fiskalne uznawane są za elektroodpady potencjalnie niebezpieczne dla środowiska. W celu utylizacji kasy, trzeba znaleźć najbliższy punkt odbioru zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (ZSEE) i dostarczyć tam kasę fiskalną.

Rozstanie ze swoją kasą fiskalną bywa trudne. Ale warto pamiętać, że nowe urządzenia są lepsze i nowocześniejsze. Wsparcie dla biznesu, szybki wydruk, graficzny nagłówek, współpraca z urządzeniami mobilnymi, wbudowane dotykowy ekran… to wszystko może mieć nowa kasa fiskalna, co ze starą było tylko w sferze marzeń. Pożegnaj się więc ze swoim urządzeniem fiskalnym szybko, ale przede wszystkim spełniając wszelkie formalności i nie zanieczyszczając środowiska!

Sprawdź naszą ofertę kas fiskalnych online!

wróć do bazy wiedzy